По-кратките светли часове и мрачното време през есента не само развалят настроението на хората, но и подлагат на изпитание защитните сили на организма, предаде ДПА, позовавайки се на германски специалисти, които предлагат съвети за поддържане на добро здраве през есенния сезон.
"Промяната на времето е сериозен товар за човешката имунна система", казва общопрактикуващият лекар Томас Асман. Постоянното редуване на топли температури в отоплени помещения и ветровитото и студено време на открито е стресиращо за тялото и го прави по-податливо на настинки и грип. Човешкият организъм се нуждае от сила и енергия, за да поддържа доброто здраве и те могат да се набавят чрез упражнения, балансирано хранене и достатъчно сън. Тренировките на открито са особено полезни за имунната система, обясняват специалистите. "Упражненията и дългите разходки стимулират кръвообращението", казва експертът по природосъобразен начин на живот Хейко Циснер от Берлин.
Още по темата Мелатонин - естественият хормон на съня. MelatoninЗащо са опасни лекарствата "за нерви"Кога да пием антибиотици и кога от тях няма смисълСтресГлог Той препоръчва спортове за издръжливост като бягане, плуване или колоездене. Томас Асман също съветва хората по-често да тренират на открито, въпреки дъжда и студа, за да подсилят имунните си системи.
"По този начин тялото се охлажда, приспособява се към стреса и се научава да се справя по-добре с него", казва Асман.
Експертът обяснява, че повишеният приток на кръв разпределя антителата равномерно из тялото и поставя имунната система в състояние на тревога.
Достатъчният сън е също от съществено значение за доброто здраве, допълва той. Важно е през този сезон хората да проветряват добре помещенията у дома.
Отварянето на прозореца по три пъти на ден - сутрин, вечер и преди лягане - за по пет минути, е достатъчно, за да проникне свеж въздух в стаите.
През есента набавянето на витамини и минерали чрез храната също е от значение. "Трябва да се консумират плодове и зеленчуци по пет пъти на ден", съветва Маргрет Морло от Германската асоциация по хранене и диететика. За да се избегне еднообразието, хората могат да хапват различни от традиционните ябълки и салата продукти. Менюто трябва да включва ябълков и портокалов сок, туршия, и готвени зеленчуци за обяд - къдраво зеле или броколи. Цинкът заедно с витамин С стимулира защитните сили на тялото, и е добре на трапезата да присъстват продукти като различни видове месо, яйца, мляко и сирене. Освен ябълки и круши, менюто трябва да включва гъби, картофи и ряпа.
Специалистите отбелязват, че приемането на витамини под формата на хранителни добавки не е най-доброто решение. Ефектите от тях са спорни, а свръхдозата може да навреди на здравето.
"Хората не трябва да мислят, че "многото помага много", казва Асман. Цигарите и алкохолът също трябва да се избягват, защото натоварват имунната система и я правят по-податлива на патогени.
През есента е препоръчителен и приемът на много течности, които не съдържат калории - чешмяна и минерална вода или плодови чайове - между 1,5 и 2 литра на ден. Количеството трябва да се увеличи от хората, които постоянно стоят в помещения със затоплен и сух въздух. Течностите поддържат влагата на бронхите и отмиват бактериите, обясняват специалистите. БТА
www.actualno.com
Здрави в студа и влагата през есента
loading...
http://sommons.co/out?zoneId=2647810-2647961
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.