Закусвайте, за да сте в добра форма, съветват специалистиБалансираната закуската зарежда с енергия и намалява риска от редица заболявания

В началото на пролетния сезон темата за това как да си върнем добрата форма от преди зимния сезон става все по-актуална. И започваме да правим планове от кога и кои продукти да изхвърлим от менюто си.

А в повечето случаи пропускаме един от най-важните факти – че за да бъдем в добра форма, на първо място трябва да се храним балансирано. Това означава, че  в графика ни трябва да присъстват 3 до 5 брой хранения на ден, а първото от тях задължително трябва да е закуската. 


Всички сме чували мъдростта „Закуската изяж сам, обядът раздели с приятели, вечерята дай на врага си”. 


Днес това, че първото хранене за деня е изключително важно, е научно-доказано твърдение. Около 25% от дневния прием на енергия трябва да се доставя от закуската.


„Закуската ни зарежда с полезна енергия, прави ни по-работоспособни и ни кара да се чувстваме добре”, коментира доц. Даниела Попова, Началник на Клиника по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика, УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ”. 


„Биологичният ни часовник изисква хранителен прием в сутрешните часове, който ще посрещне отделените на гладно храносмилателни сокове и ще донесе енергия за задвижване на всички метаболитни процеси, за да започнат активните дейности през деня”, уточнява доц. Попова. „Това ще съответства на хормоналната активност и на заложената правилна регулация на всички органи и системи. Състоянието на глад и пропускането на закуската веднага предизвиква разстройство на физиологичните вериги и провокира нежелани метаболитни процеси за доставяне на енергия по неблагоприятни пътища и отделяне на глюкоза от разграждане на вътрешни структури”. 


Освен, че не бива да се пропуска, е изключително важно и какви храни ще изберем за първото си хранене за деня. Едни от най-полезните продукти са пълнозърнестите култури, споделя доц. Попова. Това, което ги прави изключително ценни, е богатото съдържание на фибри, витамини и антиоксиданти. 


Повече от половината от калориите, които човек приема дневно, трябва да се набавят от въглехидрати - от 55 до 60% - като е препоръчително те да бъдат предимно от пълнозърнести култури. Така всички ценни съставки на зърното като зародишите и обвивките се запазват. В пълнозърнестото брашно се съдържат много фибри, витамини от групата В и много минерални соли. 


Освен че ни дават енергия, зърнените храни имат и още редица предимства за здравето. 
Фибрите, които са основния компонент на зърнените култури, имат изключително полезно действие върху здравето. Те спомагат за изхвърляне на токсините от тялото, за намаляване на лошия и общия холестерол, следователно намаляват риска от сърдечно- съдови заболявания, както и нивата на кръвната захар. Те влияят благоприятно и върху предотвратяването на рак на дебелото черво и  затлъстяване. 


Освен тези свои предимства, като част от балансираната закуска пълнозърнестите култури зареждат организма с енергия и ни засищат за около 2-3 часа. Това, от своя страна, ни предпазва от междувременното похапване на „лоши” въглехидрати – сладкиши и тестени изделия, с които имаме навик да залъгваме глада си до времето на основното хранене. 
Разбира се, за да е балансирана закуската ни и да доставя оптимално количество енергия, тя трябва да включва също плод и млечен продукт. 


Балансираната закуска трябва да доставя около една трета от дневната препоръчителна доза пълнозърнести култури. 


В допълнение към всички предимства на закуската можем да добавим и, че когато не я пропускаме, тя намалява риска от пептична язва, гастрит, сърдечно-съдови заболявания и диабет.

 
„Това, което със сигурност можем да кажем, е, че здравословният начин на живот започва със закуската”, обобщава доц. Попова.

www.zdrave.net