Че за мнозина спокойният сън е лукс, спор няма. Почти всеки зрял човек е изпитал последиците от безсънието. Спохожда ни, заради напрегнатото всекидневие, многото задължения, тревогите и стреса. Липсата на редовен и качествен сън не само води до редица заболявания, но самото системното недоспиване е болест - инсомнията.
Възрастните обикновено „лекуват" проблема като вземат ксанакс, а привържениците на природосъбразния начин на живот пият билкови отвари. Но една особена възрастова категория - тиинеиджърите, не правят нито едното, нито другото (и слава Богу), но и не признават, че са изправени пред сериозен проблем. Защото смятат съня за загуба на време.Всеки родител на тийнейджър, ако бъде честен, ще признае, че поне веднъж рано сутринта е заварил отрочето си със зачервени очи я пред компютъра, я пред телевизора. И докато за едни това може да е инцидентно, то за немалко момичета и момчета е обичайно.
„Имам ученици, които в първите два часа в училище буквално спят и никой и нищо не е в състояние да ги събуди, доверяват учители от местни гимназии. За какъв учебен процес можем да говорим?! А когато все пак се събудят, дълго време не могат да .влязат в час", толкова са отпуснати. Наливат се с кока кола и кафета, както и с модерните енергийни напитки, а това води до следващата безсънна нощ", казват с тревога преподавателите.
Освен биологичните вина за липсата на редовен сън имат и родителите
Защото в стаята на днешния тийнейджър задължително има и телевизор, и компютър, а някъде и лаптоп, и таблет, и мобилен телефон, разбира се... Иначе е всеизвестен съветът в спалнята да няма телевизор, но сами-
те възрастни не го спазват, та децата ли?! В никакъв случай не могат да изпуснат следващите епизоди на .Разбиване", например, защото на следващия ден в училище няма да могат да се включат в разбора на предаването. Нищо, че то продължава до 2 часа след полунощ... За будуването допринасят и денонощните детски и тийнейджърски канали.
Изследване, проведено във Великобритания, показва, че 25 процента от младежите всяка вечер заспиват на включен телевизор, компютър или радио. Убедена съм, че, ако такова проучване бъде направено у нас, процентите ще са 50.
„По-страшното е обаче, че често майките и татковците не си дават сметка за проблема, казва психоложка от областния град. А когато го осъзнаят, децата вече имат трайно разстройство на съня".
Според лекарите, препоръчително е децата да спят поне 9 часа. Но това трудно се постига. През пубертета вътрешният часовник се пренастройва за по-късно време по естествен начин. Епифизната жлеза освобождава мелатонин по-късно вечерта и това кара тийнейджърът да заспива в малките часове. След това, когато вече е време за ставане, вътрешният му часовник всъщност продължава да работи на нощен режим и да произвежда нощните хормони. Това още повече прави тиинеиджърите лениви и пасивни сутрин. А тъй като трябва да са в клас в 7.30 часа сутринта, те редовно не си допсиват.
Ако детето ви не се наспива и трудно става сутрин, консултирайте се с лекар
Той ще прецени дали се налага лечение. Може да предпише хранителна добавка с мелатонин. Със сигурност ще ви припомни и няколко прости правила:
Детето да ляга по едно и също време;
Да накараме тийнейджъра да изключва компютъра, телевизора и телефона си поне един час преди лягане;
Да го убедим да не пие напитки с кофеин следобед;
Да не допускаме да проспиват почивните дни (б.а. има тийнейджъри, които спят до 14-15 часа след обед).
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.