Мозъкът заедно с гръбначният мозък образуват централната нервна система (ЦНС), която е главната контролна система на цялото тяло. Тя изпраща и приема сложни честоти от сигнали в тялото, които диктуват функциите на клетките и тъканите. Гръбначно-мозъчната течност (ГМТ) буквално къпе, захранва и предпазва мозъка и гръбначния мозък. Упражненията, които увеличават потока на ГМТ през централната нервна система са една от най-значимите стратегии за запазване на здравето.
ГМТ поддържа електролитната среда на ЦНС като изчиства метаболитните отпадъчни продукти от мозъка и гръбначния мозък. Този очистителен процес играе роля и при стабилизирането на важния киселинно-алкален баланс на ЦНС. ГМТ също осигурява достигането на ценните есенциални нутриенти до невронните и глиалните клетки, а е и среда за транспортирането на хормони, невротрансмитери и други невропептиди.
Когато има застой на ГМТ, се появява напрежение в гръбначния мозък, отслабват черепните ритмични импулси и дихателната функция се нарушава. Намаленият приток на ГМТ към основни зони на мозъка е свързан с много от дегенеративните заболявания.
ГМТ има две главни „помпи“, които спомагат за нормалното й потичане до нужните места. Помпата на върха на гръбнака е тилната кост, която изгражда долната част на черепа Раздвижването на тилната кост стимулира изпомпването на ГМТ през мозъка и гръбначния мозък. Другата помпа се намира в долния край на гръбнака, в сакрума (костта, непосредствено на опашната). Движенията в областта на сакрума са също много решаващи за потока на ГМТ.
Заседналият начин на живот и неправилната стойка създават условия за застой на ГМТ. Слабият гръбнак и мускулният дисбаланс могат да доведат и до разместване на гръбначните прешлени и изкривявания. Седенето за дълги периоди от време води до преждевременни дегенеративи изменения на гръдния и кръстния участък на гръбнака.
Обездвижването е най-големият бич за гръбначния стълб. Упражненията, включващи изтегляне на врата, намаляват натиска върху шийните прешлени, което освобождава по-голямо количесто ГМТ и позволява на свежия кислород и нутриенти да достигнат до мозъка. Разтягането като цяло помага за отпускането на хронично стегнатите мускули и сухожилия и позволява формирането на нова по-еластична тъкан.
Пилатес топката е препоръчителна, заради упражненията за баланс на тялото, за които е подходяща. Те тренират центровете в мозъка, които отговарят за координацията. Резултатът е по-голямо количество информация, получена от рецепторите от гръбначния стълб, която осигурява по-голяма мобилност и диапазон на движенията.
Хиропрактиката (или така наречената „мануална терапия“) също е добър метод за освобождавне на напрежението, натрупано в местата на разместване на прешлените, който има и общо релаксиращ и ободрителен ефект върху цялото тяло. Ежедневното раздвижване и гимнастика не трябва да се забравят, защото доброто състояние на гръбнака зависи от движението, а „нещастният“ гръбначен стълб повлича след себе си цяла кохорта от неприятни последствия, засягащи целия организъм.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.