Чувствате ли се гроги всяка сутрин, когато чуете будилника? Усещате ли умората след дългите работни часове през деня? Опитвате ли се да наваксвате съня, като си доспивате през почивните дни? Шансовете да отговорите положително на тези въпроси са много големи, тъй като 80 на сто от населението страдат от хронична умора или т.нар синдром на социалната часова разлика.
Може да ви изглежда като незначителен дискомфорт, но учените все повече са убедени, че социалната часова разлика е истински проблем, причинен от дългото работно време и изкуствените симуланти на никотина и кофеина. Тревожен е фактът, че социалната часова разлика не причинява само чувството на умора и нервност, а още: сънливост през деня и нездрав тревожен сън през нощта, глад, дискомфорт, стрес и напрегнатост, липса на координация и забавени рефлекси.
Чувството може да се оприличи на усещането при пътуване през различните часови пояси. "Когато пътуваме по целия свят, ние изпитваме остра часова разлика, но за няколко дни телата ни започват да се адаптират към новия часови пояс", казва неврохирургът Ръсел Фостър от Оксфорд. "Проблемът е, че социалната часова разлика е хронично състояние за много от нас, което не дава възможност на организма да си почине и да релаксира през денонощието. Това е проблем, който трябва да се коригира", допълва проф. Фостър.
Още по темата Как да преодолеем пролетна умораЕсенната тъгаЕхинацея и прополис вдигат имунитета в студаСиндром на хроничната умораГороцвет "Всички системи в човешкия организъм работят с определен ритъм, получавайки информация, кога да работят интензивно и кога не от светлината. Рецепторите в окото регистрират присъствието на светлина и така тялото разбира кога е ден и кога е нощ", пояснява Фостър. Но с въвеждането на електрическата светлина, вътрешните часовници на човек излизат извън контрол. По този начин отделните системи в телата ни като храносмилателната система, метаболизма, мозъка и пр. работят до късно нощем, стимулирайки ги с различни вещества, а именно това е времето им за почивка и покой. Какъв е резултатът? Чувство на хронична умора, неразположение и раздразнителност, но това състояние може да причини и далеч по-опасни дългосрочни здравословни проблеми. Изследователите са открили, че при социална часова разлика човек консумира по-голямо количество тютюневи изделия, алкохол и кофеин, а също така е възможна появата на наднормено тегло.
"През повечето дни, когато чуя алармата в 7:00ч., имам чувството, че съм изтощен и имам нужда от една чаша кафе, за да ме накара да си отворя очите", споделя адвокат Ребека Годуин, 30г. "Обикновено работя 12 часа на ден, прибирайки се не по-рано от 21-22:00ч., когато вечерям. Лягам си не по-рано от полунощ. На следващия ден имам периодичната нужда от захар, за да бъда в кондиция, което е и причината за наднорменото ми тегло и липсата на време за физическо натоварване", допълва притеснена Ребека.
"Хората, които нямат време за сън и почивка, нямат време за най-важното им, а именно - здравето им. Знае се, че хората, работещи с нощни смени, имат по-високи нива на диабет и сърдечно-съдови заболявания в сравнение с останалата част от населението", казва проф. Фостър. "Затова не е учудващо, че социалната часова разлика има роля в областта на здравеопазването. Важно е да се отбележи, че е абсолютна заблуда спомагателното действие на чаша вино преди сън или сънотворните медикаменти. Ако използвате алкохол или таблетки за сън, вие всъщност карате тялото ви да работи на пълни обороти, разграждайки веществата им и през нощта", добавя проф. Фостър.
Съветът, който дават лекарите и експертите в сферата на здравеопазването, може да звучи тривиален, но е изключително верен. Човек е необходимо да има здрав сън в тъмно помещение със свеж въздух за около 8 часа. Физическа гимнастика и душ след сън са удачно решение за започване на деня. Лека закуска и витаминозна храна, вечеря не по-късно от 18 часа и по възможност лягане в леглото около 21-22:00 часа.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.