Началник на Центъра за диагностика на вируси и вирози във ВМА - Проф. Златко Кълвачев:
Проф. Кълвачев, застудяване, затопляне, продължителна диета или болест – какво може да ни докара херпес. Ясно е, че вирусът спи у 90 на сто от хората?
Да, голям процент от хората са инфектирани с този вирус, но не чак 90%. Няма сезон, които да предразполага към заразяване. Вирусът се предава чрез контакт, така че това е необходимото условие за предаването му. След като човек вече се е заразил, различни сезонни фактори могат да способстват за активиране на инфекцията, която „тлее” в организма. Например силната слънчева радиация през лятото активизира херпесния вирус. Това е един вид стрес. Студените зимни месеци също могат да повлияят неблагоприятно поради по-честите настинки и понижения имунитет. Тогава и храната е с по-ниско съдържание на витамини.
Храненето, както дългите пости, които наскоро приключиха, могат ли да повлияят за активиране на херпеса?
Още по темата Мелатонин - естественият хормон на съня. MelatoninЗащо са опасни лекарствата "за нерви"Медитацията помага на сърцетоСтресГлогПри здравия човек, не. Постът очиства организма от излишно натрупани вещества и го освежава. Диетата, ако е правилна, съобразена с необходимостта и се прави под контрол на лекар , също няма да активира вируса.
А простуда или друго заболяване може ли да събуди инфекцията?
Да, това си е стрес за организма. Не случайно народното наименование на херпеса по устните е стреснушка или стресница. Стресовите фактори са многобройни, различни физиологични състояния също активират този вирус, напр. месечният цикъл при жените...
Много са видовете херпесни вируси. Най-честият като че ли е този, който излиза на устните.
Точно така. Херпесните вируси, които поразяват човека, са 8. Някои от тях са по-известни с номерацията си (херпес симплекс 1 и 2, херпес вирус 6, 7 или 8), а другите си имат имена: вирус на Епщайн- Бар, варицела-зостер вирус, цитомегаловирус. Те причиняват различни заболявания, но общото между тях е, че остават задълго в организма и периодично се активират.
Херпес симплекс 1 може ли да причини друго заболяване освен херпес на устната?
Може. Този вирус може да порази различни органи – кожа, око, мозък и др. Ако заразяването стане по време на бременността, може да увреди и плода с много неприятни за него последици.
Какво е особеното на вируса на херпес симплекс 1 и 2 - може ли да се прогнозира как ще се прояви?
Заразяването с херпес симплекс вирус тип 1 най-често става още в детска възраст, когато някой любящ роднина с активен херпес целуне малкото дете. Заразяването с херпес симплекс тип 2 (причинител на гениталния херпес) обикновено става в младежките години и е свързано с половата активност. Особеното и в двата случая е, че първата клинична проява на херпеса е години по-късно, така че е трудно да се каже кога и от кого точно си се заразил. Освен това в днешното време на по-свободно общуване, включително и сексуално, не е необичайно доказването на вируса на херпес симплекс 2 в устата, а на херпес симплекс 1 в областта на гениталиите. Може би това е една от причините и лабораторните тестове за откриване на тези вируси да са комбинирани. Въпросът как и къде точно ще се появи вирусът е по-сложен: в неактивният период и двата вируса се намират в съответните нервни ганглии в областта на лицето или таза. Активираният вирус се придвижва по хода на засегнатия нерв, но е въпрос и на шанс дали ще се появи в една или друга област – за херпес тип 1 – по устната или в носа, а за херпес тип 2 – по гениталиите, на бедрото или на гърба... Така че „избиването” на херпес по устната си има и добра страна, защото има и доста по-неприятен сценарий.
Какъв?
Ами вирусът „да тръгне” по нервното клонче нагоре към окото, а там нещата стават много по-опасни и сериозни. Подобна е ситуацията и при другите херпесни вируси - цитомагаловируса и вируса на Епщайн-Бар – те се „заселват” в лимфоидните тъкани и не се знае къде ще се изяви клинично инфекцията. Това е проблем, защото като докажем наличие на вирус в кръвта, трябва да го свържем и с конкретното място на репликация, а това невинаги е лесно, напр. при синдрома на хроничната умора или при неясни температурни състояния...
Кога обикновеният херпес е най-заразен?
Когато е активен, когато се формират мехурчета и ранички по кожата или лигавицата. Тогава излъчването на вируса е в най-големи количества. Целувката в този момент е опасна...
Твърди се, че този вирус е нелечим. Така ли е?
На този свят всичко се лекува. Друг е въпросът, че не всичко може да се излекува, така е и с херпесните инфекции. Проблемът е, че вирусът се намира вътре в нервната клетка и за да се унищожи, трябва да се унищожи самата клетка. Аз на шега понякога казвам, че този вирус умира 40 дни след теб. Сега сериозно: успешното лечение в този случай се свежда до възможността инфекцията да се проявява по-рядко – по един път в годината или още по-рядко, т.е. да се постигне по-дълга ремисия. На пазара има достатъчно ефективни специфични противохерпесни медикаменти, които се използват при различни схеми, в зависимост от конкретния случай.
А ваксина има ли?
Има, и то в два варианта - срещу лабиалния - тип 1, и срещу гениталния херпес - тип 2. Ваксината е италианска, но не се внася у нас.
А различните мазила, които се приготвят с билки, паста за зъби и отвари помагат ли?
Знам, че хората пробват какво ли не – паста за зъби, червило, чесън, ментолов спирт, каквото ви дойде на ум - всичко се използва. В някои случаи те увеличават чувството за облекчено протичане на инфекцията. Когато обаче „херпесът избие”, вирусът вече си е свършил работата – унищожил е клетките и мазането с подобни препарати няма реален ефект. Вирусът трябва да се атакува там, където се е заселил – в нервния ганглий, а това може да се осъществи само с препарати, достигащи дотам.
в. Монитор
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.