Шест мита за холестеролаПушенето и стресът са сред факторите, които водят до натрупване на плака в кръвоносните съдове

Холестеролът е един от набедените за „дежурни виновници" за здравословните ни несгоди. Съществуват обаче 6 неверни мита за него, които учените държат да развенчаят.

Мит №1 - повишеният холестерол винаги е нещо лошо. Холестеролът е важен компонент, участващ в структурата на нашите клетки и в производството на хормони. Той се транспортира с помощта на молекули, наречени липопротеини. Липопротеините с ниска плътност съдържат повече холестерол и по-малко протеини. За да се „освободят" от свръхтовара си, те пренасят и струпват холестерола по стените на съдовете. Образуват се т. нар. плаки, които стесняват и могат напълно да запушат съдовете. И се наричат „лош" холестерол, обясняват експертите.

Но веднага посочват, че липопротеините с висока плътност съдържат повече белтъци и по-малко холестерол. Те „извличат" холестерола от стените на съдовете и го пренасят до черния дроб за преработване и отстраняване от организма. Затова са известни като „добър" холестерол.

Мит №2 - ако не се приемат мазнини, холестеролът ще се нормализира.

Здравословната диета (повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни)е особено важна, но трябва да се спазва дълго, за да даде добри резултати. Правилното хранене обаче е първа стъпка към понижаване на холестерола. Често се изисква и промяна във физическата активност. А понякога може да се наложи започване на терапия с липидопонижаващи средства, казват учените.

Мит №3 - яйцата трябва да се избягват. Дори хората с висок холестерол могат да ги консумират, но умерено. Яйцата са един от най-пълноценните продукти. Съдържат комплекс от белтъци с балансиран аминокиселинен състав, мазнини с висока биологична стойност, витамини и минерални вещества, всичките с много добра усвояемост от организма.


Още по темата Мелатонин - естественият хормон на съня. MelatoninЗащо са опасни лекарствата "за нерви"Медитацията помага на сърцетоСтресГлог Мит №4 - няма храни, които свалят холестерола. Доказано е, че чесънът понижава продукцията на холестерол от черния дроб. Сходен ефект има и овесеното брашно.

Мит №5 - стресът не влияе. Проучвания доказаха, че периодите на повишен стрес са свързани и с повишаване на нивото на холестерола подобно на кръвното налягане.

Мит №6 - пушенето не влияе. Пушенето понижава нивото на „добрия" холестерол и така става рисков фактор за развитие на сърдечно заболяване .