Скорошно изследване, включващо 2500 мъже и жени на възраст между 45 и 60 години, се фокусира върху количествата консумирани плодове и зеленчуци и когнитивната функция. За период от 30 години изследователите стигат до откритието, че хората, които ядат повече плодове и зеленчуци (не по-малко от осем порции дневно, като за порция се смята и един плод например), имат по-добра вербална памет, която именно обичайно отслабва с възрастта.
Изпълнителните функции на мисленето като планирането, решаването на проблеми и едновременното справяне с много задачи не се влияят от по-ниската или по-високата консумация на природните антиоскиданти. Все пак обаче, любителите на плодовете и зеленчуците остават с по-добра памет за думите и техните значения.
Още по темата Как да възвърнем жизнеността си в началото на пролетта?Да намалим пластмасата в живота сиЗапочнете деня с вода с лимонАзиатска центела Учените установяват, че плодовете са в особено голяма степен отговорни за доброто състояние на паметта с напредването на възрастта. Освен че съдържащият се в повечето от тях витамин С, предпазва мозъка от вредното въздействие на свободните радикали, плодовете изчистват организма от токсини. А когато общата „замърсеност” на тялото е ниска, е по-малко вероятно токсините да достигнат и мозъка.
Друга причина, поради която по-голямо значение за ефекта върху паметта се отдава на плодовете, е че за разлика от зеленчуците те се приемат по-често в суров вид. А както се знае, суровите храни имат по-пречистващо и подпомагащо оздравителните процеси в тялото действие.
В опита (а и в други подобни изследвания) се очертават и най-добрите храни, които предпазват мозъка от увреждане:
- зеленолистни зеленчуци
- боровинки
- грейпфрути
- портокали
- лимони
- ананас
- ягоди
- броколи
- зеле
- карфиол
- чушки
- домати
- лешници
- слънчогледови семки
- бадеми
- орехи
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.