Пектин
Пектин
 
Пектин (от гръцки - пектикос, "пресечен, съсирен") е структурен полизахарид, съдържащ се в първичната клетъчна стена на сухоземните растения. 
 
Произвежда се с търговска цел под формата на  бял до светло кафяв прах, извличан предимно от цитрусови плодове. Използва се като сгъстител в хранителната промишленост, по-точно при производството на мармалад и конфитюр.
 
Може да го открием в ябълките, кайсиите, сливите, дюлите, касиса, цитрусите, в доста по-малки количества се съдържа в черешите, гроздето, ягодите.  
 
Пектинът има особено благоприяно въздействие върху тялото ни. Основното му действие е да понижава концентрацията на холестерол в кръвта, намалява кръвната захар, затова е и много препоръчван при диабет.
 
Помага при сърдечно-съдови заболявания, предотватява образуването на жлъчни камъни и изхвърля киселини от жлъчката. Укрепва кръвоносните съдове, зъбите и ноктите. 
 
Благодарение на  своята структура той подобрява работата на червата и се препоръчва при констипация. 
 
Пектинът забавя храносмилателния процес и ни кара по-дълго да усещаме  чувство на ситост, което от своя страна води до намаляване на количеството консумирана храна, а оттам и до регулиране на килограмите. Пектинът има свойството да повишава киселинността и затова оказва силен бактерициден ефект върху причинителите на стомашно-чревни инфекции.
 
Има данни, сочещи, че веществото много спомага при лечението на рак на простатата. Пектинът може да се намери почти във всички магазини под формата на прах.
 
Използва се и като стабилизатор и източник на влакна в плънки, бонбони, плодови сокове и мляко.