Остеопорозата – тихият крадецВсяка трета жена застрашена от нея, обездвижването увеличава риска

Тихият крадец, така ендокринолозите и травматолозите наричат една от най-коварните болести от вече половин век. Чупливи кости, тежки гръбначни изкривявания, дори снижаване на ръста и пълно обезформяне на тялото – от тях вече страда всяка трета жена след менопаузата в България. Повече от 50 на сто от тях са застрашени от тежки изменения на костната система и фрактури дори при най-леки падания, които при здрави хора биха докарали най-много натъртвания. Фрактурите, особено в тазобедрената става, могат да бъдат изключително тежки. В 20% от случаите това довежда до смърт в първата година след появата им. По данни на Световната здравна организация като причина за инвалидност и смърт остеопорозата заема четвърто място след сърдечносъдовите заболявания, рака и захарния диабет.

Какво представлява болестта?


Още по темата Българска компания провежда безплатни обучения за работа с ДНК изследванияЛекарствата срещу депресия увеличават риска от остеопорозаЛекарствата трябва да се пият с чешмяна водаОстеопороза - Симптоми и Лечение на ОстеопорозаЧервена детелина Остеопорозата (порозни кости) е състояние, при което костите стават слаби и чупливи и дори леко натоварване може да доведе до счупване. На практика в тях се появяват миниатюрни шупли, които ги правят крехки и податливи дори при малък натиск. Намалената им здравина се дължи на ниското ниво на калций, фосфор и минералите в състава им. Тя може да е и в резултат на заболяване на жлезите с вътрешна секреция или на употреба на високи дози на някои лекарства, например кортикостероидите. От нея са застрашени най-вече жените след менопаузата, когато съотношението на хормоните в организма им се променя радикално. При мъжете тя се проявява около 65-годишна възраст. В старческа възраст жените може да загубят около 50% от костната си тъкан, докато при мъжете тази загуба стига до 35 на сто. Прекомерната употреба на спиртни напитки, тютюнопушенето и обездвижването също благоприятстват появата на болестта. В ранните стадии костната загуба обикновено не се проявява с никакви симптоми. До известна степен, че тя започва да настъпва, може да се предполага при болки в гърба, загуба на височина, леко приведена поза, счупвания на прешлени, китки, шийката на бедрената кост или на други кости.

Витамин  D намалява риска от счупвания

той трябва да се приема допълнително от всяка жена над 50 и всеки мъж над 60 години, посъветва пък завеждащият отделение по костни метаболитни заболявания в Александровска болница д-р Пламен Попиванов и подчерта, че профилактиката може да отложи със 7-8 години стареенето на костите. Тя включва още поне 2 км движение пеша дневно и храна, в която преобладават млякото и млечните продукти. Чрез тях костите си набавят така необходимия им калций. Затова на възрастен е необходимо дневно 100-200 гр сирене или 1-2 кофички кисело мляко. Целенасочената превенция, започната в по-млада възраст, може да даде много добър резултат. „Трите прости стъпки могат не само да отложат остеопорозата, но и да намалят с 15-20% сърдечносъдовите заболявания и с 20-30 на сто някои от формите на карциноми”, увери специалистът.

в. Монитор