НИКОЙ НЕ Е ЗАСТРАХОВАН ОТ ТОПЛИНЕН УДАР С настъпва нето на горещините се увеличава броят на хората, които търсят медицинска помощ. Тези, на които се налага да пътуват в жаркия летен ден в претъпкания автобус или да поседят час-два в задушно непроветрено помещение, могат да получат топлинен удар.
Термичният и кислородният дискомфорт намаляват защитните сили на организма, предизвикват резки колебания на кръвното налягане, нарушават обмяната на веществата. Всяка година само в Америка поради прекалено високата температура на въздуха умират близо 400 души. Особено тежко преживяват горещините сърдечноболните, хипсртониците, астматиците, а също децата и възрастните.
При тях рискът от топлинен удар е много по-висок. Симптомите се появяват почти внезапно - най-напред слабост, шум в ушите, остро гпавоболие, виене на свят или прилоитаване, побледняване на кожата, студена пот. В особено тежки случаи температурата на тялото на пострадалия се повишана до 40 градуса, той започва да повръща, пулсът се учестява, кожата е суха и гореща. На всичко отгоре и съзнанието му е помътено, а понякога пострадалият се изгубва.
Може да стане и по лошо - температурата достига 41 градуса и може да се стигне до кръвоизлив в мозъка. Опасността от топлинен удар нараства при по-силни физически натоварвания в горещината. Топлинен удар бързо може да получи дете, което майката е оставила в колата температурата вътре в нея се повишава до 50 градуса. Затова в никакьв случай, дори и за минути, не оставяй ie децата си в колата! КАК ДА ПОМОГНЕМ НА ПОСТРАДАЛИЯ? При топлинен удар пострадалите трябва да получат неотложна помощ. На тези, на които само е прилошало, също трябва да се помогне.
. Най-напред свалете всички дрехи от пострадалия.
. Незабавно го закарайте на сенчесто и хладно място. Желателно е да е в полулегнало положение.
. Нека краката му да бъдат на по-високо ниво от главата.
. Дайте му да подиша ниша дърен спирт и да изпие чаша студена подсолена вода.
. Напръскайте лицето му със студена вода, а на главата му сложете студен компрес. Може и от подръчни материали.
. В по-тежки случаи обвийте болния с мокър чаршаф, обливайте го с хладка вода, можете да сложите и лед под главата му.
. Непременно след това извикайте "Бърза помощ" защото могат да възникнат усложнения.
НИ ПО-МАЛКО, НИ ПОВЕЧЕ ОТ 3 ЛИТРА ТЕЧНОСТИ В ЖЕГИТЕ За да се избегне обезводняване, лекарите съветват в горещите дни да се изпиват до 3 л течности. Но не повече от това, защото заедно с течността организмът започва да губи полезните соли и бъбреците може и да не се справят с натоварването. Така се получават и отоци. Най-добре е да си купувате обикновена вода в бутилки, няма значение дали е газирана, или не. За да може да утолите жаждата си, изцедете в бутилката един портокал или лимон и сложете щипка сол. Разбъркайте добре. Това е идеалната напитка за горещо време. Полезно е да се пие и хладен слаб чай с лимон, айрян, ягодов сок с малко захар. Например в такова време е вредно да се пият концентрираните сокове от грозде или нар, които сгъстяват кръвта. Ако приемате лекарства , бъдете внимателни с грейпфрутовия сок, защото той неутрализира действието на някои препарати. Освен това яжте повече сочни плодове и зеленчуци - краставици, домати, ябълки.
Това, което трябва да избягвате в горещините, е алкохолът. Кафето също не е полезно, както и кофеиносъдържащите напитки, защото кофеинът предизвиква обезводняване. Не се увличайте по лечебна минерална вода - тя увеличава натоварването на сърцето. Бъдете особено внимателни със сладките лимонади и другите газирани сладки напитки. Само в една бутилка кока-кола се съдържат 8 чаени лъжички захар. А производителите на кола, лимонада и подобни други напитки използват и заместители на захарта, които също са вредни. Многото захарни вещества предизвикват нова глътка питие и така през целия ден работещият и без това в екстремна ситуация организъм се натоварва допълнително с излишни течности със синтетични добавки.
КОЙ ВЛИЗА В РИСКОВИТЕ ГРУПИ Някои хора не трябва да излизат на улицата без лекарства и бутилка вода. Към рисковата група се отнасят страдащите от сърдечносъдови, бъбречни, онкологични заболявания. Към тях се отнасят и хората с наднормено тегло и нарушена работа на щитовидната жлеза, както и други ендокринни заболявания. Всич- ки предпазни мерки за горещите дни се отнасят и за възрастните, бременните жени и децата. Тези, които приемат сулфаниламидни и хормонални препарати, също трябва да внимават.
Вслушвайте се в организма си, той ще ви пре дупреди, че е прегрял и че иска сенчесто и прохладно място. Още едно предупреждение. Докато не минат горещините, не ползвайте силна козметика. Съдържащите се в някои парфюми и одеколони етерични масла засилват въздействието на слънчевите лъчи върху кожата. Приемът на някои лекарствени средства като сулфаниламиди и антибиотици също повишават чувствителността на кожата. Не е желателно да изчиствате лицето си със сапуни, лосиони, както и с други спиртосъдържащи течности преди и веднага след като се върнете от плажа. С това само ще нарушите естествената кисела среда и защитния слой на кожата. Не нанасяйте върху кожата си дебел слой защитен крем. Това затруднява топлообмена. ОБОДРИТЕЛНИ СЪВЕТИ
Често си вземайте душ, и то контрастен, но постепенно увеличавайте или съответно намалявайте температурата на водата. Сутрешният душ трябва да завърши с хладка вода, а вечерният -с топла.
Когато се къпете във ваната, е добре да добавите в нея малко бира - това ще ви даде усещане за желаната прохлада. Добре е да измивате косите си с евкалиптов или ментов шампоан.
Яжте по-често, но по малко - поне 4-5 пъти на ден. Сутрин е полезно да употребявате белтъчни продукти, които зареждат с енергия, а вечер въглехидратни, спомагащи за изработката на серотонин. Той успокоява нервната система. Наблягайте на киселомлечните храни.
Бъдете внимателни с климатика. За горещите дни оптималната температура е 20 градуса. Ако я намалите повече от това, може да се простудите. Климатикът не е добре да е разположен непосредствено над вас. Най-доброто място за него е стената срещу вас, на разстояние 2-3 м.
Ако сте получили главоболие от горещото време, ако сте уморени и раздразнени, можете да добавите в банята и брезови листа или цвят от лайка.
Ако ви се налага да пътувате на другия ден, кой го също се очертава да бъде много горещ, си пригответе от вечерта 2 пластмасови бутилки. На сутринта ги напълнете с вода, като в едната сложите 2 чаени лъжички лимонов сок, а в другата - супена лъжица оцет. Само гледайте да не объркате бутилките.
Жаждата си ще утолите с водата с лимон, а тази с оцета можете да използвате за разтривки на ръцете до лактите, на шията, на тила. Можете дори да намажете волана на автомобила си. За да можете вечерта да заспите нормално, си вземете хладен душ преди сън. Вечер можете да изпивате чаша ментова настойка, тя винаги влияе положително на организма, възстановява работата на нервната система и кръвоносните съдове.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.