Пъстри и съблазняващи реклами ни намигат от телевизора и ни приканват да си купим сладолед. И ние го правим като че ли е най-безобидното нещо, което ни дава малко хлад и сладост в жегата. Даже го даваме с охота на децата си, нехаейки за опасното съдържание на този добре маркетиран, но почти напълно „пластмасов” продукт.
Най-ироничното е, че дори здравните медии често споменават сладоледа единствено като „полезен”. Но не е ли по-добре да спрем и да помислим сами за здравето си, вместо сляпо да се доверяваме на рекламата, написаното в интернет и другите медии, особено в един свят, в който стремежът да продаваш, често помита всичко по пътя си наред с истината.
Ако сте от потребителите, които нямат навика да четат състава на продукта, който смятат да купят и изядат, то най-вероятно живеете с представата, че сладоледът е храна, съдържаща мляко или сметана. Е, това е било така някога, но днес сладоледът е много далеч от млякото, сметаната и въобще от всичко, което можем да наречем „храна”.
Какво е съдържанието на не дотам невинното удоволствие „сладолед”, разбираме като се зачетем в съдържанието на опаковката. Трудно ще намерите сладолед, който да не съдържа „възстановено сухо обезмаслено мляко”, с което обикновено млечните продукти изчерпват присъствието си във вашия сладолед. С други думи, в него няма мляко, а някакво изкуствено и неживо негово подобие– по-вредно, по-евтино и, разбира се, по-трайно.
Друга неизменно присъстваща и преобладаваща съставка на сладоледа е хидрогенираното растително масло. Използва се, за да се удължи срока на годност на продукта, а също и за да се постигне по-голяма твърдост на сладоледа. Ще го намерите и под по-малко стряскащото название „растително масло” или „растителни мазнини”. Хидрогенираните растителни мазнини (или така наречените още „транс мазнини”) са силно денатурирани мазнини, които са неусвоими от тялото, натрупват се в него и затормозяват клетъчния метаболизъм. А представете си колко травмиращо е редовното похапване на транс мазнини за детския организъм, който все още се формира и е по-уязвим от този на възрастния?
В съдържанието на ледения „джънк фууд” не липсват и емулгатори, подсладители, оцветители и Е-та. Повечето от тях не са забранени, но има достатъчно данни за връзката им с алергиите и хиперактивността, например. В общи линии и за неспециалиста е ясно, че това, което наричаме „сладолед” днес, е всъщност един букет от химизирани и технологично обработени, слабо наподобяващи храна съставки. Те са крайно несвойствени за живия организъм, и ако често издевателсвате над тялото си с подобни не-храни, то рано или късно ще ви отговори с болест.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.