Няколко съвета за по-чист въздух в домаВъздухът в затворените помещения като цяло винаги е значително по-мръсен, отколкото този на открито дори в големия град. А качеството на въздуха, който дишаме вкъщи или в офиса е често пренебрегван аспект на здравословния начин на живот. Правилната диета, спортът и нормализирането на нивата на стрес са постижения, които могат да бъдат компрометирани в не малка степен от замърсяването на домашния въздух.

Според агенцията по опазване на околната среда (Environmental Protection Agency (EPA), въздухът в закритите пространства съдържа от два до пет пъти повече замърсители от този навън.

Мръсният въздух влошава симптомите на много здравословни проблеми като:

  • Астма, алергии и други респираторни заболявания
  • Настинки, грип и възпалено гърло
  • Депресия, хронична умора и проблеми с паметта
  • Раздразнение на очите и кожата
  • Главоболие


Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоГруби лекарски грешки в областта на лекарствената терапияАнорексияМента Ефектите от хроничното излагане на високо токсични замърсители на въздуха могат да се проявят след години като повишен риск от рак, сърдечно-съдови заболявания, проблеми с репродуктивните функции и белите дробове.

Бебетата, децата и възрастните хора са по-уязвими. Ендокринната система на човек се влияе негативно от повечето от 500-те токсични химикали, които се срещат в състава на въздуха в закритите пространства.

Единствената „институция”, която е отговорна за регулирането на качеството на въздуха в дома, сте вие. Ето и няколко полезни съвета за това как да намалите нивата на замърсителите във въздуха:

  1. Отваряйте прозорците от два противоположни края на апартамента, така че да стане течение поне за 10 минути всеки ден.
     
  2. Не подценявайте и растенията, особено тези, които са известни с пречистващите въздуха си свойства като фикуса, английския бръшлян, филодендрона, повечето пълзящи растения и други. Изследвания показват, че домашните цветя могат да намалят с около 80% замърсителите на въздуха в една стая само за 24 часа!
     
  3. По възможност оставяйте обувките си извън къщата, до вратата или на балкона, за да избегнете внасянето на токсични частици.
     
  4. Не пушете в дома си.
     
  5. Използвайте не-токсични продукти за почистване на дома (като сода бикарбонат, водороден прекис, оцет или просто гореща вода) и безопасни продукти за лична хигиена. Избягвайте аерозолите, освежителите за въздух и ароматните свещи, тъй като те отделят хиляди различни химикали във въздуха, който дишате.
  6. Редовно почиствайте подовете и килимите.
     
  7. Не забравяйте и камината, комина и филтрите на климатика.
     
  8. Не съхранявайте лепила, бои, разтворители и други силни химикали в къщата или гаража си.
     
  9. Някои изследвания установяват освобождаване на вредни частици в храната при загряване на съдове за готвене с незалепващо покритие. Въпреки, че не е официално доказано, добре е да елиминирате риска за здравето си като изберете керамични или чугунови съдове, за чиято безопасност няма съмнения.
     
  10.  Когато правите ремонт или купувате мебели, старайте се да избирате естествени материали.
     
  11.  Купувайте си килими без VOC  (Volatile Organic Compound)  - органични химични компоненти, които бързо навлизат в атмосферата. Най-добре от гледна точка на чистотата на въздуха е дори да предпочетете дървения под пред килимите.