Въздухът в затворените помещения като цяло винаги е значително по-мръсен, отколкото този на открито дори в големия град. А качеството на въздуха, който дишаме вкъщи или в офиса е често пренебрегван аспект на здравословния начин на живот. Правилната диета, спортът и нормализирането на нивата на стрес са постижения, които могат да бъдат компрометирани в не малка степен от замърсяването на домашния въздух.
Според агенцията по опазване на околната среда (Environmental Protection Agency (EPA), въздухът в закритите пространства съдържа от два до пет пъти повече замърсители от този навън.
Мръсният въздух влошава симптомите на много здравословни проблеми като:
- Астма, алергии и други респираторни заболявания
- Настинки, грип и възпалено гърло
- Депресия, хронична умора и проблеми с паметта
- Раздразнение на очите и кожата
- Главоболие
Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоГруби лекарски грешки в областта на лекарствената терапияАнорексияМента Ефектите от хроничното излагане на високо токсични замърсители на въздуха могат да се проявят след години като повишен риск от рак, сърдечно-съдови заболявания, проблеми с репродуктивните функции и белите дробове.
Бебетата, децата и възрастните хора са по-уязвими. Ендокринната система на човек се влияе негативно от повечето от 500-те токсични химикали, които се срещат в състава на въздуха в закритите пространства.
Единствената „институция”, която е отговорна за регулирането на качеството на въздуха в дома, сте вие. Ето и няколко полезни съвета за това как да намалите нивата на замърсителите във въздуха:
-
Отваряйте прозорците от два противоположни края на апартамента, така че да стане течение поне за 10 минути всеки ден.
-
Не подценявайте и растенията, особено тези, които са известни с пречистващите въздуха си свойства като фикуса, английския бръшлян, филодендрона, повечето пълзящи растения и други. Изследвания показват, че домашните цветя могат да намалят с около 80% замърсителите на въздуха в една стая само за 24 часа!
-
По възможност оставяйте обувките си извън къщата, до вратата или на балкона, за да избегнете внасянето на токсични частици.
-
Не пушете в дома си.
- Използвайте не-токсични продукти за почистване на дома (като сода бикарбонат, водороден прекис, оцет или просто гореща вода) и безопасни продукти за лична хигиена. Избягвайте аерозолите, освежителите за въздух и ароматните свещи, тъй като те отделят хиляди различни химикали във въздуха, който дишате.
-
Редовно почиствайте подовете и килимите.
-
Не забравяйте и камината, комина и филтрите на климатика.
-
Не съхранявайте лепила, бои, разтворители и други силни химикали в къщата или гаража си.
-
Някои изследвания установяват освобождаване на вредни частици в храната при загряване на съдове за готвене с незалепващо покритие. Въпреки, че не е официално доказано, добре е да елиминирате риска за здравето си като изберете керамични или чугунови съдове, за чиято безопасност няма съмнения.
-
Когато правите ремонт или купувате мебели, старайте се да избирате естествени материали.
- Купувайте си килими без VOC (Volatile Organic Compound) - органични химични компоненти, които бързо навлизат в атмосферата. Най-добре от гледна точка на чистотата на въздуха е дори да предпочетете дървения под пред килимите.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.