От малки сме свикнали да чуваме, че трябва да избягваме плажа от 10 до 14ч., защото тогава слънцето е най-силно и вредно.
Последните проучвания по въпроса обаче, показват, че разумното излагане на слънце именно в тези часове, е свързано с намален риск от образуване на злокачествен кожен меланом.
Но защо се получава така? Здравният експерт и физик д-р Уилиам Грант е един от изследователите, които стигат до заключението, че обедното слънце е най-добрият начин да произведем оптимални количества витамин D (основната причина, поради която слънцето е изключително важно за здравето ни).
Причините за това са две. От една страна времето, прекарано на слънце трябва да е по-кратко, защото „добрите” UVB лъчи са по-интензивни по обяд.
От друга страна, когато слънцето започва да слиза към хоризонта, UVB лъчите се филтрират и отслабват за разлика от вредните UVA лъчи. Оказва се, че дългите ултравиолетови вълни на UVA, с дължина около 320-400 нанометра, са свързани с появата на кожни злокачествени образувания.
„Смятам, че всички се нуждаем от известно време, прекарано на слънце през обедните часове без слънцезащитни лусиони. Това е времето, когато слънцето е най-високо и UVB лъчите могат да проникнат в атмосферата.”, съветва Робин Лукас, епидемиолог от Австралийския национален университет.
И двата типа лъчи могат да предизвикат изгаряне на кожата, като UVB го правят доста по-бързо. UVA обаче, проникват много по-дълбоко в кожата и се смята, че именно те са основната причина за фотоостаряването, бръчките и рака на кожата. Изгарянето е нещо, което на всяка цена трябва да се избягва.
След като кожата ви добие лек розов тен, трябва да се скриете от слънцето. Това е знак, че сте произвели достатъчно витамин D и ако продължите слънчевите бани без слънцезащитен крем, ще си навредите.
Времето, което прекарвате на слънце трябва да се увеличава постепенно като се започне от пролетта. За кавказкия тип кожа 20 минути на ден се считат за достатъчни. При по-матовите кожи е необходимо от 3 до 6 пъти повече време, за да се достигне нужната концентрация на витамин D в кожата.
Важно е и каква част от кожата си „показвате” на слънцето. Заблуда е, че е достатъчно да печете само лицето и ръцете си, за да постигнете полезния ефект от UVBлъчите. Колкото по-голяма площ от кожата си излагате на слънце, толкова по-осезаемо ще е благотворното му действие върху тялото ви.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.