Листерия моноцитогенис (Listeria monocytogenes) е „жилава” бактерия, която е устойчива на силно загряване и студ. Тази бактерия е патогенна, което означава, че е заразна за хората и причинява заболяването листериоза.
Листерията се намира в почвата, водата и червата на някои животни. Проблемът е, че повечето заразени животни не проявяват никакви симптоми и така бактерията се пренася върху сурови храни като суровите млечни продукти, суровите меса, плодове и зеленчуци. За разлика от подобните видове бактерии листерията оцелява и се разраства дори при много ниски температури.
Изследвания показват, че около 10% от населението е носител на бактерията. Американската федерална агенция по храните и лекарствата (FDA) предупреждава, че веднъж попаднала в дадена фабрика или ферма, листерията може да живее там няколко години.
Но как попада тя в пъпешите?
Пъпешите, както и други плодове с пореста структура на кората, могат да се инфектират с листерия при допир със заразена вода или почва. Попадайки върху повърхността на кората тя не може да достигне до вътрешността на плода. Заразяването на ядивната част на пъпеша става при разрязването с нож, тъй като той пренася бактериите от кората към вътрешната част.
Най-висок е рискът от заразяване при възрастните хора, бременните, новородените и всички хора с отслабен имунитет. В САЩ 1600 души заболяват от листериоза всяка година, като приблизително 16% от случаите завършват със смърт.
Какви са симптомите на листериозата?
Ранните симптоми при листериоза са подобни на тези при грип – мускулна слабост, треска, гадене. Стомашно-чревни симптоми като диария също са вероятни. Времето между заразяването и проявлението на симптомите е неизвестно и варира според случаите. Често инкубационният период е около два месеца.
Как да се предпазим то листериоза?
Препоръчително е месото да се готви, а а лангле да се яде само това с гарантирано качество и безопасност. Зеленчуците и плодовете трябва да се измиват особено старателно преди да бъдат консумирани. Не яжте каквато и да е храна, стояла повече от 4 дена в хладилника.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.