Кафе

Кафето е втората най-консумирана напитка от хората след водата, като тази конкуренция му прави единствено чаят. Любопитен факт е, че годишно в света се изпиват приблизително 400 милиарда чашки кафе - единствено петролът има по-голямо икономическо значение като суровина в световен аспект. Етиопците са употребявали кафето от незапомнени времена. Арабите първи започнали да приготвят от неговите семена питието кафе. До 18 в. обаче използването на кафето остава твърде ограничено.

Химичният състав на кафето е твърде сложен. Важно е да се отбележи, че съществуват значителни изменения в състава на суровото и изпеченото кафе. От голямо значение е и неговия произход, а при печеното кафе - степента и продължителността на изпичането.

В суровото кафе се съдържат: 8.15% вода, 11.3% белтъци, 4.14% минерални соли, 10.95% мазнини, 47% неразтворими вещества.

Учени от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор констатирали, че кофеинът подобрява някои спомени. Досега имаше малко данни, че кафето стимулира паметта.Според британските специалисти най-подходящото време за кафе е в 14 ч.По обед човек се уморява, концентрацията намалява, затова кафето е много уместно.Кофеинът затруднява действието на невротрансмитера аденозин, който се използва в медицината като противовъзпалително средство, показаха изследванията.Заедно с това той активира неврони на главния мозък.

В резултат се подобрява настроението, паметта, повишава се бързината на реакциите, засилват се когнитивните функции на мозъка.

Макар че е полезно, кафето може да се окаже и отрова, ако прекалим с него. В зависимост от възрастта, организма, теглото и други дадености на човека, от 10 до 20 г кофеин се считат за смъртоносна доза. Такова голямо количество кофеин се съдържа в 17 литра кафе.