Учените предупреждават: активното използване на съвременните технически средства води към интелектуална деградация.

Компютърът е електронен наркотик. Той стимулира фазите на маниакалната възбуда, след които идват фазите на депресията, твърдят експертите. Милиони хора в света не могат да си представят своя живот без интернет, мобилен телефон, смартфон, iPad и други електронни „чудеса". Ден, дори час без SMS или посещения на виртуалната социална мрежа им изглеждат изгубени напразно.

На практика израства дигитално поколение, родено в цифровата епоха и непомнещо времената без глобалната мрежа. Хората, които са попаднали в зависимост от електронните играчки, се превръщат в киборзи, разговарящи със собствения си смартфон с помощта на специална програма. Средностатистическият американски тийнейджър например изпраща месечно 3700 SMS-a, два пъти повече, отколкото през 2007 г.Интернет БолестМногобройни изследвания доказват, че интернет ограничава умственото развитие и дори може да доведе до депресия и психически разстройства. Известно е, че потребителите на смартфони в очакване на позвъняване чувстват фантомна вибрация, мислейки, че някой им звъни или са получили съобщение. Умните млади хора се превръщат в роби на екрана. Или както казал бившият главен редактор на вестник „Ню Йорк Таймс" Бил Келър:

 

„Интернет краде нашите души, мозъкът се губи в облаци от данни, твърдите дискове и паметта на мобилните телефони ни отнемат остатъците от нашата памет."

В Германия списъците с бестселъри дълго време били оглавявани от книгата „Цифрово слабоумие. Как лишаваме от разум себе си и своите деца". Нейният автор - професор Манфред Спицер, е медицински директор на психиатричната университетска клиника в немския град Улм. Той има също философско образование, преподавал е в Харвард и е смятан за един от най-изявените световни познавачи на човешкия мозък.

„Според наличните изводи от изследванията компютърът е необходим за обучението, колкото велосипедът за плуването или рентгеновият апарат за премерване на обувки", смята Спицер. А интернет и другите електронни играчки на първо място нанасят вреда на децата.

Когато започнала ерата на телевизията, учените предупреждавали, че три часа, прекарани пред екрана, повишават риска от увеличаване на телесната маса и склонността към агресия. И това действително се случило. Какво да кажем сега, когато младежите живеят в цифровия свят по 7,5 часа на ден?

Дигиталните технологии ни избавят от умствената работа. Както е известно, орган, който не се използва, отмира. Неизползваните връзки между невроните и мозъка отслабват. И това става именно в главата на зависимия от интернет човек.

Изследвания на учени от Колумбийския университет в Ню Йорк доказали, че хората, използващи Google и Уикипедия, запомнят не информацията, а само това къде може да се намери тя. Разбира се, мрежата представлява съкровищница на уникални данни, но боклукът в нея е много повече. Нужни са умения за отделяне на зърното от плявата, а за това са необходими знания. Хората, които не са се обучавали по традиционните начини, обикновено не ги притежават.

Съвременните цифрови технологии влияят негативно на ориентирането в пространството. Лондонските таксиметрови шофьори по-рано трябвало да знаят наизуст 25 хиляди названия на улици и хиляди площади, по време на обучението в тях се увеличавали тези области в мозъка, които отговарят за ориентацията. Сега шофьорите използват система за спътникова навигация, в резултат за тях е все по-трудно самостоятелно да намерят пътя или да се ориентират по карта. Интернет влияе лошо и на паметта: телефонните номера и адресите се записват в компютри и мобилни телефони, за рождените дни на роднините и приятелите напомня Facebook. „Мнемоничните процеси вече не протичат в нашия мозък, тъй като ние ги прехвърляме на електронните апарати", обръща внимание проф. Ма"нфред Спицер. Все по-сложно става и обучението. Тези, които използват компютри, не полагат никакви умствени усилия и бързо забравят всичко.

Децата не получават сензорни стимули (вкус, миризма, докосване). С помощта на видео е невъзможно да се научи човек да говори добре, защото звукът и движенията на устните не са толкова идеално синхронизирани, както в живота. Поради това професор Спицер съветва: децата до три години трябва да се държат по-далеч от всякакви екрани, а компютрите в детските градини са вредни.

Интернет води към самота. Съгласно изследване на Станфордския университет американските момичета на възраст от 8 до 12 години посвещават на онлайн контакти почти седем часа на ден, а на реалните срещи - само два часа. Електронните новости ни правят нетърпеливи, лишават ни от способността да размишляваме спокойно. Ако на човек му се наложи да почака дори само две минути на опашка пред касата в магазина, той веднага изважда телефона си.

Отслабва концентрацията: та нали хората включват едновременно интернет, телевизор, музика, а мозъкът може да бъде зает във всеки конкретен момент само с една мисъл.

Професор Спицер подчертава, че в мозъците на интернет-поколението връзките между невроните стават по-слаби. Така че хората, израснали в онлайн атмосфера, навярно ще се сблъскат по-рано с болестта на Алцхаймер, слабоумието и други дегенеративни заболявания на мозъка.

Атрофия на мозъка

Проф. Спицер е удивен, че този проблем се премълчава. „Ние предизвикваме паника, когато няколко човека получават стомашно разстройство от бактерии в салатата, но никой не се тревожи от това, че 250 хиляди млади хора (в Германия), страдащи от компютърна зависимост, в прекия смисъл са се изолирали от реалния живот. Те са нещастни и са негодни за каквото и да било", възмутен е ученият. Той обвинява за създалото се положение политиците, които искат да бъдат избрани и поради това не влизат в конфликт с интернет-потребителите. Огромна част от вината лежи също на концерните: Google, Apple Microsoft, IBM, Facebook и други се стремят към максимални печалби, поради това са успели да убедят хората, че цифровото щастие трябва да бъде достъпно дори за децата в предучилищна възраст.

Тезисите на германския специалист, както изглежда, се потвърждават от изследвания на китайски учени. В Китай, на остров Тайван и в Сингапур компютърната зависимост е смятана за сериозна заплаха за здравето на нацията. В специални клиники в Пекин пациентите били подлагани на бичуване и електрошокови удари, докато не се намесили властите.

Китайските учени твърдят, че в мозъка на интернет-маниаците са били открити „аномалии в бялото вещество", а така също „негативни изменения в сивото вещество" - намаляване с 10-20% на участъка, отговарящ за речта, паметта и моториката. Колкото по-дълго прекарвал конкретният човек във виртуалния свят, толкова повече признаци на атрофия на мозъка можело да се открият в него.

Според резултатите от много изследвания, цифровите технологии могат да предизвикат тревожност и дори психически нарушения. Учени от Американската педиатрична академия създали термина „фейсбук-депресия". Децата, които виждат на този портал фотографии на своите щастливи усмихнати връстници, се разстройват, защото чувстват, че не могат да се сравняват с тях. „Такъв опит може да стане по-болезнен, отколкото е седенето сам в училищния стол, тъй като фейсбук изкривява действителността. Онлайн е невъзможно да се види изражението на лицето, езика на тялото, които създават контекста на събитията", обяснява известният бостънски педиатър Гуен 0'Кийф.

Интернет-психози

Връзка между интензивното използване на интернет и депресивните разстройства открили и британски учени от университета в град Лийдс, които изучили 1319 човека на възраст от 16 до 51 години. Ръководителят на научната група, доктор Катриона Морисън, предпазливо заявява: „За относително неголяма общност от хора интензивното използване на глобалната мрежа може несъмнено да служи като предупредителен сигнал за наличие на склонност към депресивни разстройства."

Изследователи от университета в Кливланд открили взаимна връзка между изпращането на многобройни SMS-и, посещаването на социални мрежи и стреса, депресията или суицидните мисли.

Израелски учени от университета в Тел Авив твърдят, че са открили първите случаи на психози, предизвикани от интернет. Те касаят три жени на възраст от 30 до 50 години, които установявали в мрежата отношения с мъже. Жените не се срещали с тях в реалния свят, прекарвали много часове онлайн, главно през нощта. И на трите им се наложило да прибегнат към психиатрична помощ и лекарства . „Тези пациентки намерили в интернет емоционално убежище и източник на положителни усещания. Тяхното психическо разстройство се проявило в нарушаване на познавателните способности, състояние на тревожност, невъзможност за функциониране в обикновения живот. Една от жените получила халюцинации. Ние имаме редица описания на пациенти, които страдат от халюцинации, предизвикани от компютъра. На един мъж му се струвало, че някой иска да го отрови, а отровата прониква в неговите пръсти чрез клавиатурата", разказва психиатърът Ури Ницан.

Учените предупреждават, но бурното развитие на съвременните технологии е невъзможно да бъде спряно. Какви ще бъдат неговите последствия, това е трудно да се предвиди. Бъдещето ще покаже какви изменения ще настъпят в еволюцията на човека.