Настроението и емоционалното хранене
Промените в настроението могат да имат непредвидими ефекти върху хранителния ви режим. Някои хора губят апетит или озверяват от глад при всяка по-силна емоция. Мозъкът контролира както регулирането на настроението ни, така и сигналите за глад и често първият процес се влияе от втория, което съответно ни кара да ядем повече или по-малко.
Депресията и наддаването на килограми
Ежедневието ни е изпълнено с най-разнообразни случки, които могат да предизвикат кратки пристъпи на лошо настроение. Когато обаче тъгата и чувството на тревожност и безнадеждност ни станат постоянен спътник и започнат да се отразяват на бита ни, е време да вземем мерки. Депресията може да доведе до промени в апетита, проблеми със съня и сексуалния апетит, което от своя страна да стане причина за наддаване или загуба на тегло.
Сънят и храненето
Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоЗащо са опасни лекарствата "за нерви"АнорексияЗлатовръхВъпреки че много от депресираните отслабват вследствие на безсъние и загуба на апетит, при болшинството се наблюдава точно обратното: системно преяждане и твърде много сън. Когато сме депресирани си позволяваме да ядем по-нездравословно, наблягайки на сладки и тестени изделия. Повече от 9 часа сън пък не ни карат да се почувстваме по-отпочинали, а напротив – преспали, подпухнали и с главоболие. Тогава ставаме неработоспособни и мудни, което още повече задълбочава лошото настроение.
В нашето общество на депресията не се гледа достатъчно сериозно и посещенията при психолог са по-скоро холивудска измислица, отколкото реална опция за справяне с проблема. Подценяването на проблемите, свързани с психическото ни здраве обаче често води до тяхното задълбочаване, а и всички сме чували, че болестите на организма в по-голямата си част са предизвикани от недобро психическо състояние. Не си позволявайте да пренебрегвате собствените си нужди, грижете се за себе си и се наблюдавайте. Посещението при лекар заради депресия е също толкова оправдано, колкото е при грип.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.