босилекБосилек - царската билка
 
 
Босилекът  (Ocimum basilicum) е едногодишно тревисто растение, което достига до 60см височина. 
Цъфти предимно в бяло, но може да се срещне и в лилаво или червено. След като  узреят плодовете се разпадат на четири малки семенца. Полезните вещества на билката  се извличат главно от стеблото и листата още докато са пресни. В света съществуват над 60 вида босилек, част от които имат уникален вкус - на канела, лимон, анасон и др.
За родина на растението се смятат тропиците на Африка и Азия.
 
Босилекът е известен още от древността. Например в Индия той е посветен на бог Вишну, защото предпазвал от митична змия, която "убива с очи". 
В Египет босилекът е използван при кремация, а пък в Мексико се е смятало, че носенето на стрък босилек носи късмет. В Римската империя е бил знак за изразяване на любов.
 
Освен с чудодейните свойствата, които хората му приписвали в древността, босилекът се слави и с много полезния ефект, който оказва върху човешкия организъм. Отличен източник на витамините К, А, С, минералите - желязо, калций, магнезий, калий, манган и диетични фибри.
Растението има противовъзпалителни свойства и е много ефективно при артрит и възпалени черва.
Чай от босилек след хранене може да ви спаси от раздразнен стомах, диария, язва и инфекции на пикочните канали.
Листата му, сдъвкани или сварени на отвара, предотвратяват стреса и също така не позволяват развитие на бактерии.
Благодарение на витамин А босилекът забавя стареенето и предпазва епителните клетки от действието на свободните радикали.
Перфектен имуностимулант през студените месеци. При ухапване от насекоми или слънчеви изгаряния босилекът действа успокояващо на кожата.
 
В българската народна медицина се смята, че босилекът успокоява гнойни възпаления на средното ухо и спомага за заздравяването на трудно зарастващи рани.
 
Освен с всичките си положителни въздействия върху човешкия организъм босилекът си остава незаменима част от кулинарията и подправянето на всякакъв вид  ястия. Да не забравяме и прочутия италиански сос песто, който не би съществувал без  босилека .