Бета каротинБета каротин (β-каротин) е хранителна съставка в редица зеленчуци , като моркови, тиква, броколи  и сладки картофи. Когато бета-каротин се смила се превръща във витамин А в черния дроб. Някои теории предполагат, че е силен антиоксидант, който намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и рак.

В хранителните продукти каротиноидите се използват като оцветители. През 1954 год. бета керотинът става първият от редица каротиноиди, които се синтезират в лабораторни условия. Днес тези съставки са достъпни в магазините и аптеките, както в естествената си форма – зеленчуците, така и под формата на хранителна добавка.

β-каротинът е органично съединение и химически се класифицира като въглеводород и по-специално като терпеноидната (изопреноид), което отразява неговото извеждане от изопреновите единици. Той се синтезира от геранилгеранил пирофосфат. Тя е член на каротини, които произвеждат осем изопренови единици и следователно има 40 въглеродни атома. Сред този общ клас на каротини, β-каротин се отличава с бета-пръстени в двата края на молекулата.

Една от основните употреби на бета-каротина е превръщането му в ретинол, които е от основно значение, както за зрението , така и за растежа.

Изследванията показват, че  при хората, които имат липса на витамин А, т.е. не поемат достатъчно количество β-каротин, рискът от рак на пикочния мехур, простата, белия дроб и стомаха се увеличава.Освен това, някои проучвания показват и  повишен риск от сърдечно-съдови заболявания/.