За първи път изследователи са открили генетични връзки между смущенията на съня и редица състояния като синдром на "неспокойните крака", затлъстяване и шизофрения.
Проучването идентифицира генетични връзки между смущенията на съня и редица здравословни условия, включително синдром на "неспокойните крака" , затлъстяване и шизофрения.
В списание Nature Genetics, учени от САЩ и Обединеното кралство обясняват как хроничното нарушение на съня, което е свързано с редица заболявания, психични разстройства, и преждевременна смърт, е глобален здравен проблем, който засяга 25-30 процента от възрастните.
Те отбелязват, че докато начина на живот и факторите на околната среда имат силно влияние, също така е доказано, че наследствените черти влияят върху продължителността на съня и безпокойството. Ето защо, идентифицирането на основните генетични връзки могат да помогнат за лечение.
За тяхното проучване, изследователите - включително членове от Massachusetts General Hospital (MGH) в Бостън и университета „ Манчестър“ във Великобритания анализират генетични и здравни данни от участниците в Британската биобанка.
Британската банка (The UK Biobank) проследява повече от половин милион души във Великобритания и започва да произвежда генетични данни на участниците. Първата партида е издаден през май 2015 г. и съдържа генетични данни на 150,000 участници.
Изследователите са използвали генетичните данни на повече от 112.500 участници, за да търсят връзки между променливите (продължителност на съня, безсъние, прекомерна сънливост през деня) и здравето и живота на участниците.
За първи път, те са установили области от генома, които са свързани с нарушения на съня. Те също така са открили нови връзки между синдрома за 'неспокойните крака', шизофренията, и затлъстяването..
Най-силната генетична връзка при безсъние изглежда е в ген, обвързан със синдрома на 'неспокойните крака' - разстройство на нервната система, при което човека имал силно и непреодолимо желание да движи краката си. Симптомите често са налични през нощта.
Бързи факти за синдрома на "неспокойните крака"
1. Резултатите сочат, че най-много 10 на сто от хората в САЩ може да има СНК
2. Някои лекари погрешно приписват симптомите на безсъние, стрес, нервност, артрит, мускулни крампи, или стареене.
3. СНК може да започне във всяка възраст и засяга два пъти повече жените, отколкото мъжете.
За други генни региони също изглежда да е важно безсънието. Изследователите отбелязват също така, че безсънието, засягащо мъжете, е по-различно от това на жените.
Екипът също така установи, че между по-голямата продължителност на съня повишава риска от шизофрения , както и нивата на прекомерна сънливост през деня водят до затлъстяване - като индекс на телесна маса (BMI) и обиколка на талията.
Съвместно старшият автор Риша Саксена, асистент на анестезия при MGH и Harvard Medical School, казва, че техните констатации трябва да бъдат проучени и допълнително, но те вярват, че са важна стъпка напред в нашето разбиране на биологията за съня.
Екипът също така смята, че безсънието може да доведе до тежка депресия и нарушен глюкозен метаболизъм.
Д-р Мартин К. Рутър, старши лектор в кардиометаболитни медицина в Манчестър, от друга страна казва, че:
"Учените отдавна наблюдават връзка между нарушенията на съня и условията в епидемиологичните проучвания. Но това е първият път, когато тези биологични връзки са били идентифицирани на молекулярно ниво."
Шизофренията е хронично, тежко психично заболяване, което засяга мисленето, възприятието и емоциите. Резултатите сочат, че тя засяга около 21 милиона души по целия свят. Въпреки че съществуват ефективни лечения, около половината от хората с разстройство не се лекуват.
Наднорменото тегло и затлъстяването са основните рискови фактори за редица хронични заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак. След като първо възниква като проблем, засягащ само страните с високи доходи, сега процентът на затлъстяване се увеличава със застрашителни темпове в страните с ниски и средни доходи, особено в градска среда.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.