От всички съществуващи здравни „стратегии” за поддържане на здравето и по-дълго съхраняване на младежки вид и жизненост най-ключовата е нормализирането на нивата на хормоните инсулин (отговорен за метаболизирането на въглахидратите и мазнините) и лептин (регулиращ апетита и енергийния баланс в организма).
Затова, ако искате да забавите хода на стареенето, е необходимо да избягвате обилните количества захар, фруктоза, зърнени храни, както и провъзпалителни съставки като трансмазнините. Има убедителни научни сведения, че не само захарта има токсично действие, стимулирайки болестни процеси в тялото. Прекомерната консумация на зърнени въглехидрати (които също бързо се разпадат до глюкоза в кръвта) влияе на начина, по който стотици гени се проявяват и допринася за преждевременното състаряване.
В допълнение към оптимизирането на хранителния режим, така че да не причинявате излишен стрес и бързо износване на тялото си с резките скокове и спадове на нивата на инсулин, предлагаме още някои правила, които са в основата на блестящото здраве:
-
Научете се да се справяте със стреса. Той има директно влияние върху възпалителните процеси в организма, които са тихата причина за много от хроничните заболявания, измъчващи голяма част от хората.
-
Медитацията, физическата активност, психотерапията са начини да върнете емоционалното си и умствено равновесие. Методи като ТЕС (техника за емоционална свобода) също могат да бъдат подходящо решение при много емоционални проблеми.
-
Не лишавайте тялото си от витамин Д! Най-добрият начин за набавянето му е излагането на слънце за достатъчно дълго време. Витамин Д3 може да се приема и като хранителна добавка.
-
Консумирайте животински омега-3 мастни киселини. Добри източници са рибата и био маслото. Важно е и да ограничите готвените и хидрогенираните растителни мазнини в менюто си. Всеки е наясно, че трансмазнините са нещо много вредно за здравето, но малко си дават сметка, че когато готвят на висока температура с растителна мазнина (олио, зехтин и т.н.) получават порция, изобилстваща от трансмазнини.
-
Набавяйте си нужните антиоксидатни с храната. Пресните плодове и зеленчуци са чудесен източник на антиоксиданти. Сред най-мощните агенти, борещи се с оксидативния стрес, причинен от свободните радикали, са боровинките, къпините, ягодите, малините, черешите, фасулът, броколите и ябълките.
-
Приемайте ресвератрол (resveratrol) от хранителни източници. Ресвератролът е естествено съединение, което успешно предотвратява много от болестите, свързани с остаряването. Често го определят като „извор на младостта”. Съдържа се основно в люспите на червеното грозде, малините, и черниците.
-
Използвайте кокосово масло. Още една отлична храна, която се бори с остаряването, намалява риска от Алцхаймер, понижава холестерола и има редица други полезни свойства. Сред растителните мазнини е най-подходящо за готвене!
-
Доколкото е възможно, избягвайте досега с химикали, токсини и други замърсители. Това означава да изхвърлите всички токсични препарати за почистване, продукти за лична хигиена, ароматизатори, спрейове против насекоми и т.н и да ги замените с техните нетоскични алтернативи.
- Не бързайте с лекарствата! Много от изписваните медикаменти не са истински необходими и реално няма да решат здравословния ви проблем. Високото кръвно, акнето, метаболитният синдром, болните венци и много други заболявания, които са следствие от неправилен начин на живот (понякога и на поколенията преди вас), могат да бъдат разрешени по обратния път – с връщане към естествения здравословен начин на живот.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.