ЦвеклоЦвеклото е сред тези зеленчуци, които често остават пренебрегнати и рядко слагаме на масата си. Истината е, че цвеклото заслужава по-централно място в списъка с храните, които обикновено консумираме, като най-добре е да купуваме био цвекло, когато това е възможно.

Цвеклото на практика съчетава два зеленчука в един, тъй като листата му също са ядивни. Можете да ги задушите и да добавите масло, лимон или лайм и някоя любима подправка, например. Листата на цвеклото имат подобен на спанака вкус и са особено хранителни.

Има няколко начина, по които можете да приготвите цвеклото. Външната обвивка се бели, независимо от начина на приготвяне. Цвеклото може да се настърже сурово и да се добави към различни салати. Ако решите да го приготвите на пара, е най-добре преди това да се нареже на кубчета. Отлично се съчетава с лек сос или меко козе сирене, като можете да добавите и сурови ядки и оцет за допълнително овкусяване.
Още по темата Подагра – доказателство, че страстите са вредниРъцете подсказват от какво страда организмът ниДесетте най-вредни хранителни добавкиРубеола - симптоми и лечениеЖълтурче

Разбира се, суровото цвекло предоставя най-пълно богатство от хранителни вещаства. Препоръчително е да се пие фреш от цвекло и морков, като по желание може да се добави и ябълка. С тази комбинация получавате освен много ценни нуриенти, и непокътнати ензими, които не без основание са наричани „извор на живота”.

По-долу изброяваме известните ползи за здравето, които носи изключителното кореноплодно растение:

  1. Прясно изцеденият сок от цвекло е алкализиращ и като такъв се бори със състоянието ацидоза, резултат от характерната за модерната диета консумация на много киселинни храни и предвесница на голяма част от болестите.
     
  2. Фрешът от цвекло стимулира чернодробните клетки и предпазва жлъчните пътища. Освен това намалява напрежението върху бъбреците и се бори с подаграта.
     
  3. Цвеклото има пречистващо кръвта действие и спомага за синтезирането на нови червени кръвни клетки, които са занижени при анемия. Засилената консумация на цвекло дори има лечебно действие при левкемия и други видове рак. При умерена консумация цвеклото има антикарциногенно действие.
     
  4. Червеното цвекло и листата му са добър източник на фолат, който е естествената основа на фолиевата киселина. Фолатът е съществен за изграждането на съединителна тъкан и синтеза на хемоглобин. Фолиевата киселина, добита от фолат е несравнимо по-полезна за бременни жени от синтетично извлечената. Фолатът е определано по-здравословната алтернатива на добавките с фолиева киселина, особено в дългосрочен план. За съжаление често фолат и фолиева киселна се считат за взаимозаменяеми, което е заблуда.
     
  5. Цвеклото е богато на лутеин и зеаксантит, два елемента, които са жизнено важни за превенцията, а дори и за лечението на макулна дегенерация и други заболявания на тъканите на очите, свързани с остаряването.
     
  6. Цвеклото е източник на фитонутриенти, наречени беталини. Беталините от цвеклото осигуряват силни антиоксиданти и имат противовъзпалително и детоксикиращо действие.
     
  7. Цвеклото помага за понижаване на високото кръвно налягане, поддържа еластичността на кръвоносните съдове и дори може да помогне за елиминирането на разширените вени при вземане на комплексни мерки.
     
  8. Цвеклото има високо съдържание на фибри, калий, магнезий, ниацин, калций, желязо и биотин.

 

Цвеклото има толкова изразено детоксикиращо свойство, че може да предизвика криза, понякога съпътстваща очистителните процеси в тялото, която се характеризира с главоболие и чувство за изтощение. Червеното оцветяване на урината също не е необичайно при консумация на зеленчука, макар че в някои случаи може да е индикатор за лека анемия.