8 начина за борба с грипаВъпреки, че настинката и грипът си приличат, те се различават по интензивност. Настинката в повечето случай започва с незначително кихане и подсмърчане и рядко слиза до дробовете. Грипът за сметка на това ви “събаря” – в един момент може да се чувствате добре, но след един час сте в леглото и може да причини пневмония.

Следните признаци, които се появяват внезапно и интензивно, подсказват, че имате грип:

• Възпалено гърло

• Студени тръпки

Суха кашлица

• Болки в мускулите и гърба

• Главоболие

• Извънредна умора

• Температура до 40 градуса

• Болки или парене в очите


Още по темата Кога да пием антибиотици и кога от тях няма смисълПрахчетата срещу грип смъртоносниНаши учени търсят универсален лек срещу грипаПтичи грипГороцвет Най-типичните симптоми за грип са умората и мускулните болки. Тези признаци обикновено липсват при настинката. Може да се насилите да работите при настинка, но при грип сте твърде болен, за да станете от леглото.

Няма специфично лечение на грип, затова целта е да облекчите неразположението и да се предотвратят усложненията. Ако дишате тежко, кашляте упорито и отделяте жълто-зелени храчки е добре да посетите лекуващият ви лекар, за да не развиете пневмония.

Може да следвате следните съвети за облекчаване на неразположението:

  1. Почивайте продължително на легло, за да може организма ви да събере всичките си съпротивителни сили.
     
  2. Правете гаргара с топъл, силен чай или гореща солена вода.
     
  3. Пийте в голямо количество горещи, но не врели течности. Това ще помогне да облекчите подуването на носната ви лигавица, гърлото и ще компенсира загубата на течности, поради изпотяването от температурата.
     
  4. Избягвайте няколко дни сирене, мляко и други млечни продукти, които могат да затруднят отделянето на секрета.
     
  5. Не потискайте кашлицата, която отхрачва, защото освобождава дихателния тракт от секрети и подпомага оздравяването. Ако секретът е кървав, жълт или зелен, консултирайте се с лекар.
     
  6. Смучете бонбони за смазване и дезинфекция на гърлото.
     
  7. Приемайте аспирин или негов заместител.
     
  8. Мийте често ръцете, особено след изсекване на носа и преди да пипате храната.

Ако неразположението продължава, въпреки мерките, консултирайте се с вашия лекар, които може да ви предпише противогрипен медикамент, който да ускори облекчаването на симптомите.

Препоръчително е да се прави противогрипна ваксина, за да се избягва първоначалната грипна зараза. Преди всеки грипен сезон хора над 65 години и на всички хронично болни, чийто заболявания могат да затруднят възможностите на организма да се справи с инфекцията.