Какви са симптомите при Ангина?
Още по темата Бял борСлезМагнезийКакво представлява Ангината?
Ангина е остро инфекциозно заболяване на сливиците, което се характеризира с възпаление и увеличаване на лимфните възли.
Има няколко вида ангина - остра, подостра и хронична.
- Остра ангина - може да бъде бактериална или вирусна.
- Подострата ангина - може да продължи между 3 седмици и 3 месеца.
- Хронична ангина е винаги бактериална и може да продължава години.
Според друга класификация, ангината се дели на:
-
Катарална ангина - една от най-леките форми на ангина, причинена от вирусна инфекция. Характеризира се със зачервено гърло, висока температура и налепи по сливиците.
-
Гнойна ангина - измененията в сливиците са както при катаралната, но има и гной по тях под формата на мръснобели налепи (лакунарна ангина) или точковидни налепи (фоликуларна).
-
Херпангина - освен уголемяване и зачервяване се забелязват мехурчета по сливиците. Причинява се от вируси от групата на коксаки и ЕХО.
-
Ангина на Плаут-Венсан с образуване на некрози и сивкави налепи.
- Микотична ангина - причинява се от гъбички на често от рода Кандида (Candida). Характено е наличието на болки и налепи без висока температура при запазено общо състояние.
Какви са симптомите при Ангина?
- силна болка и сухота в гърлото
- затруднено гълтане
- главоболие, лош дъх
- главоболие
Понякога
- повръщане
- втрисане
- безапетитие
- отпадналост
- болки в мускулите и ставите
- висока телесна температура.
Диагнозата на ангината е лесна. Поставя се след оглед на сливиците.
Лабораторните изследвания показват левкоцитоза с олевяване, висока СУЕ, намаление на хемоглобина.
Ценно изследване е Микробиологичното изследване на гърлен секрет с така наречената Антибиотикограма, при което се изолира причинителят на заболяването, както и информация кои антибиотици могат да го унищожат ефективно.
При Вирусните ангини могат да се използват различни локални антисептици (смучещи се таблетки, гаргара).
Бактериалните причинители на ангини се лекуват с антибиотици. По преценка на лекувашия лекар предварителното микробиологично изследване (антибиограма) е в помощ при определяне вида на антибиотика.
Стрептококовата ангина по правило изисква лечение с антибиотик от групата на пеницилина – пеницилин, амоксицилин, амоксицилин/клвулонат, цефалексин или антибиотик от групата на макролидите.
Антипиретици (температуропонижаващи лекарства) се дават при температура над 38С. Обичайно антипиретиците (парацетамол, ибупрофен, аналгин) имат и обезболяващ ефект. Храната при болни от ангина деца трябва да е течно-кашава, като е важно приемането на достатъчно течности. Не насилвайте детето с храна, обичайно болния човек няма апетит, но предлагайте много течности - вода, чай, плодови сокове и нектари.
Тежките гнойни ангини могат да затруднят гълтането на храна, лекарства и дори течности. В такива случаи се прилага инжекционно лечение и по преценка венозни вливания на водно-солеви и глюкозни разтвори. Постъпване в болница рядко се налага, основно при подозрения за поява на дихателни проблеми.
При честоболедуващи деца може да се приложат имуностимулиращи средства – перорални антибактериални ваксини (Респивакс, Рибомунил, Бронховаксом) и билкови препарати. Аспирин при деца под 16 годишна възраст не се дава.
При хроничните възпаления на сливиците,понякога се налага хирургичното им отстраняване-тонзилектомия, въпреки че има данни за увеличаване на заболеваемостта на такива лица от спастичен бронхит и астма.
- Обикновена злина - при възпаление на гърлото, трахеята и бронхите, бронхиална астма, ангина.
- Градински чай - препоръчва се под формата на гаргара
- Казанлъшка маслодайна роза - Цветовете на червената роза, които съдържат много танинови съставки, се прилагат при възпаление на венците и ангина.
- Слез - при пресипнал глас, ангина, трахеобронхит, кашлица
- Синя метличина - Препоръчва се при магарешка кашлица и ангина
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.