Резервът на касата ще бъде отворен и бюджетът й ще бъде актуализиран с 250 млн. лв. Такава била информацията на проф. Генчо Начев, научаваме от негово интервю в „Класа”. (Миналата седмица Министерски съвет реши да „укрепи” бюджета на НЗОК с 220 млн. лв., б.р.) По думите му, трябва да се направят сметки дали тези средства ще са достатъчни за плащанията в болниците. „Според мен, ако болниците извършват тази дейност, която трябва да извършват, може и да не стигнат тези пари”, казва проф. Начев. Той уточнява, че на болниците е платено за февруари, но не пълната сума. „Например за болница "Св. Екатерина" по справка, която имаме от 4 май, очакваме за месец февруари и за март още 3,6 млн. лева от здравната каса”, посочва той. Според него проблемът с плащанията за болниците, въпреки добрата събираемост, отчитана от НАП, се корени във „финансовите взаимоотношения в страната” и по-точно в Министерство на финансите, което запушва други дупки с парите за здраве. „Може би още не е дошъл моментът да се регулират нещата в здравеопазването”, коментира проф. Начев.

Болници трябва не само да се преструктурират, но и да се закриват – там, където няма нужда от никаква болница, смята шефът на „Св. Екатерина”. Освен това, трябва да се актуализират цените на клиничните пътеки и да се създаде инструкция за формиране на работните заплати, твърди проф. Начев.

Според шефа на „Св. Марина” в Плевен проф. Григор Горчев пък системата на финансиране трябва изцяло да се промени. „Все още у нас нямаме реално остойностяване на дейностите - нямаме остойностяване на труд, на консумативи. Оттам се получава и преразход, повишават се и другите задължения и затова трябва да се промени моделът на финансиране. Сегашното отпускане на средства от бюджета на НЗОК според мен ще реши временно проблема”, казва той в интервю за „Класа”.

И проф. Горчев, както и колегата му проф. Начев препраща въпроса за забавените плащания към финансовия министър. Според него обаче трябва коренно да се промени начинът на здравно осигуряване. „Според статистиката около 1,6 млн. българи са неосигурени у нас. Трябва да се измисли начин тези българи да се осигуряват. Другият много важен въпрос е за парите, които се събират "под масата". Това са около 1 млрд. лева. Трябва да се попита как тези пари се дават на черно. Това е по-важният въпрос”, коментира той. Според него е много важно в системата да влязат частните здравни фондове и касата да се демонополизира, като по този начин всеки избира къде и по какъв начин да се осигурява. „След като се направи всичко това на пазара и се въведат частните здравни фондове, ще останат тези болници, които работят за интересите на гражданите и им предлагат качество, както се работи в целия свят”, казва той.

По отношение преструктурирането на болници проф. Горчев заявява, че трябва да има ясни механизми, по които да се осъществи процесът. „Може да се помисли за пазарно преструктуриране или за планово, но със сигурност трябва да се знае накъде върви реформата”, смята той.

Накъде върви реформата в лекарствената политика – становището си за това споделя аптекарският бос Веселин Марешки в интервю за „Стандарт”. Според него, въвеждането на такса „рецепта” е „голямо безобразие”. За договорките между касата, пациентски организации и производители на лекарства Марешки казва: „Ударили са най-вече западните производители с 5%. Защо обаче не намалят надценките на търговците на едро също с 5% и да няма такса "рецепта"? Безобразието е, че и на безплатните лекарства искат такса "рецепта" и предлагат да е между 1,20 и 2,40 лева. А нашата идея беше да се удари мафията във фармацевтичния бранш, където е най-високата надценка. Ако тя се намали, както предлагаме, няма да се въведе такса "рецепта".” Веселин Марешки отбелязва още, че в споразумението не фигурира отстъпка от надценките на търговците на дребно. „Средната надценка, с която се работи, е 25%. Моята идея беше производителите да намалят надценката си с 2-3%, търговците на едро с 5-6% и аптеките с 3-5%. В споразумението са ударили най-вече западните производители, защото им е най-лесно, и хората - с такса "рецепта". Излиза, че фармацевтичната мафия е по-силна от всички”, коментира той. Марешки информира още, че е започнал подписка срещу такса „рецепта”, срещу затварянето на веригите от аптеки и против фиксирането на максимални цени на лекарствата. „За по-малко от месец събрахме над 100 000 подписа”, казва той.

Според Марешки, срокът за плащане на аптеките от касата трябва да се увеличи от 30 на 60 дни. „Защото за нас е по-важно здравната каса да е стабилна и да плаща редовно, дори на 60 дни, отколкото да се изправим пред възможността да фалира и тогава да се срине целият аптечен пазар”, обяснява аптечният бос.

Таксата „рецепта”, възмутила Веселин Марешки, ще важи за 303 медикамента, отпускани от касата, научаваме от материал в „Сега”. Толкова са лекарствата, които касата плаща на 100%. Таксата ще спира пациентите да не се презапасяват с лекарства, смятат от НЗОК. Още не е ясно обаче дали сумата за тях ще е 1 лв., каквато бе таксата, плащана от касата. Възможно е да бъде и 2.40 лв., пише ежедневникът, като уточнява, че предложението още не е гласувано от надзорния съвет на НЗОК.

За останалите 757 лекарства, които се поемат само частично от НЗОК, пациентите няма да плащат за обработка на рецептата, допълва публикацията.

Източник: zdrave.net