Ракът на гърдата днес

Ракът на гърдата е най-разпространената форма на рак сред жените в развитите страни. Среща се най-често сред жени на възраст 55-65 г., въпреки че има регионални различия, а и по-млади жени също могат да бъдат засегнати. Съществува риск една от 8-10 жени да развие заболяването някога през живота си. Ако е открит отрано, преди появата на метастази извън гърдата, повече от 95% от заболелите жени ще оцелеят за поне пет години. Въпреки прогреса в диагностиката и лечението, ракът на гърдата е водещата причина за смъртност при жените във възрастовата граница 35-55 години, и втората водеща причина за смъртност при ВСИЧКИ жени. В Европа около 20% от всички ракови смъртни случаи са вследствие на рака на гърдата.

Всяка година в България се откриват 3584 нови случая с рак на гърдата по данни на Националния раков регистър. В повечето случаи (92.9%), болестта е в ранен стадий и в 7.1% - в напреднал метастатичен стадий. Ракът на гърдата е най -честата локализация - 23% от злокачествените заболявания при жените у нас. Заболеваемостта се увеличава през последните години, като през 1981 е била 35 на 100 000 души население, а през 2004 - 46.1 на 100 000. Ракът на гърдата води до смърт при 1144 пациенти в нашата страна годишно.

Потънали в ежедневните си грижи по работата, семейството, децата, българките нерядко неглижират проблема, а и най-важното - профилактиката. Истината е, че всяка жена трябва да поеме грижата за собственото си здраве сама. Профилактиката на рака на гърдата се състои в непрекъснато самонаблюдение и самоизследване. При поява на най-малката промяна трябва да се търси консултация от лекар. Необходимо е жените да преминават периодично на профилактични прегледи, които включват преглед от лекар, ултразвуково и при необходимост, рентгеново изследване.

Ракът на гърдата представлява съвкупност от много и различни болести. Ранното изследване на HER2 статуса и хормоналния статус е от огромно значение и те определят поведението на лекарите при конкретния случай, прогнозата на болестта и необходимото лечение. HER2-позитивният рак на гърдата е една от формите на рак на гърдата. Характеризира се с агресивен растеж и неблагоприятна прогноза. Причинен е вследствие на увеличеното количество на ген, наричан HER2, в туморните клетки. Жени с рак на гърдата, чиито туморни тестове за HER2 са позитивни, се нуждаят от специално лечение – определена химиотерапия и прицелна терапия с моноклонално антитяло. За поставянето на тази диагноза е необходимо всяка жена, претърпяла операция за рак на гърдата да бъде подложена на изследване за HER2.

Познанието относно рака на гърдата ще помогне на жените да се предпазят от него, а на вече заболелите, да се преборят с болестта. Целта на провежданите на кампании за борба с рака на гърдата е да бъде осъзнат проблемът “рак”, да се създаде информираност относно опасността, последиците и възможностите за лечение, да се образоват жените за методите на превенция, а също така и да се запознаят с правата си като пациенти. Всеки човек има право да получи най-подходящото за неговото заболяване лечение. Усилията са насочени към повишаването на здравната култура на населението и създаването на трайни навици за периодично наблюдение и изследване при семейния лекар.

 Знаменитости с рак на гърдата, като Кайли Миног, Карън Кийтинг и Шерил Кроу, привличат много публичност. Това допринася изключително много за осъзнаването на проблема с рака на гърдата и за борбата с него.

Журналистка наградена за принос към борбата с рака на гърдата 

На 15.05.2008 г. на церемонията по връчване на наградите за най-секси жена на България, журналистката Кристина Баксанова, беше наградена със специална награда за принос към борбата с рака на гърдата. Наградата беше връчена от г-жа Евгения Адърска, председател на Асоциацията на пациентите с онкологично заболявания – АПОЗ и приятели.

Събитието беше посветено на каузата за борба с рака на гърдата. Най-хубавите и секси жени на България, както и много ВИП гости на събитието дариха средства за борба с коварната болест. Събраните средства ще бъдат предоставени за закупуване на мамограф за клиника в гр. Пловдив.

Когато Венета Хризанова прие наградата за най-секси модел на годината, се обърна към присъстващите с думите: “Благодаря ви за тази награда, но тя е нищо в сравнение с каузата, около която сме се обединили всички тази вечер. Трябва да има повече такива инициативи. Нека не бъдем безразлични към болест като рака на гърдата!”

За наградата

Кристина Баксанова разказва историята на Маргарита Методиева, една от българските жени, които се сблъскват с диагноза “рак на гърдата”. Материалът разказва за перипетиите, през които Маргарита е преминала – тежкото комплексно лечение от лъче-, химио- и хормонотерапия; промените, които настъпват след лечението и отношението на близките. Сега, 4 години по-късно, Маргарита се усмихва като й казват, че е “оцеляла” – според нея това означава “да сме живи, усмихнати и отново здрави”.

За най-секси жените на България

На церемонията, състояла се в клуб Escape и посветена на каузата за борба с рака на гърдата, бяха наградени най-хубавите и секси жени на България за 2008 г. На изисканото парти присъстваха много от ВИП личностите на България - топ моделите Венета Харизанова, Петя Велинова, Ани и Боряна Шехтова, фолк дивите Андреа, Мария, Галена. Най-секси жена на годината стана Галена, а призът за най-секси блондинка отиде при Златка Райкова. Фолк дивата Мария стана най-секси майка на годината.