Пет удивителни жени учени с най-високо отличие от L'Oreal и UNESCO за своите амбиции да променят света
19-ите годишни награди „За жените в науката" бяха раздени вчера на бляскава церемония в Париж, открита от Ирина Бокова
24 март 2017 г., София. Пет забележителни дами учени получиха награда от по 100 000 евро всяка за своите революционни идеи в сферата на физическите науки. Това се случи миналата вечер по време на 19-ото издание на годишните научни награди на L'Oréal-UNESCO.
Бляскавата церемония в La Maison de la Mutualité в Париж събра на едно място международния научен елит, дошъл да почете петте жени учени и техните научни постижения. Събитието бе открито от Ирина Бокова, генерален директор на UNESCO, и Жан-Пол Агон, председател и главен изпълнителен директор на L'Oréal и председател на Фондацията L'Oréal.
Наградите „За жените в науката" са най-високото отличие в рамките на програмата „За жените в науката" на L'Oréal и UNESCO. В България в момента тече националното издание на програмата. Три стипендии от по 5000 евро всяка ще бъдат връчени на края на конкурса на три българки учени. Цялата информация за програмата и кандидатстването е налична на: zajenitevnaukata.bg
НОСИТЕЛИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2017 Г.: АВАНГАРДНИ ОТКРИВАТЕЛКИ
Тазгодишното издание на наградите на L'Oréal-UNESCO „За жените в науката" отличи постиженията, креативността и интелигентността на пет забележителни жени учени. Всяка от петте лауреатки получи награда от 100 000 евро на 23 март в La Maison de la Mutualité в Париж за своя научен принос в областта на квантовата физика, физическите науки и астрофизиката.
Всяка от тези пет изключителни жени от пет различни региона на света допринася по свой начин, за да го промени към по-добро:
Проф. Навийн M. Каша (Африка и арабските страни):
Отличена за проектиране на нови наночастици, които могат да подобрят ранната диагностика.
Нейната работа в аналитичната химия може да доведе до по-таргетирано и персонализирано медицинско лечение.
Проф. Мишел Симънс (Азиатско-Тихоокеански регион):
Отличена за разработване на свръхбързи квантови компютри.
Нейната работа по транзистори с атомни размери може да доведе до разработката на компютри на бъдещето.
Проф. Никола А. Спалдин (Европа):
Отличена за преоткриване на магнитни материали за създаване на следващо поколение електрони устройства.
Нейните изследвания върху мултифероичните материали биха могли да доведат до ново поколение компоненти за електронно оборудване.
Проф. Мария Тереза Луиз (Латинска Америка):
Отличена за откриването на нов вид небесно тяло (нещо средно между звезда и планета), скрито в мрака на вселената.
Нейните наблюдения върху кафявите джуджета биха могли да отговорят на вечния въпрос има ли живот на други планети.
Проф. Женен Бао (Северна Америка):
Отличена за изобретяването на електронни материали, вдъхновени от човешката кожа.
Нейните изследвания върху гъвкави, разтегливи и проводими материали може да подобрят качеството на живот на пациенти с протези.
Наградите на L'ORÉAL-UNESCO „За жените в науката":
Всяка година от 1998 г. насам фондация L'Oréal и UNESCO обединяват сили, за да увеличат броя на жените, работещи в областта на научните изследвания. 150 години след раждането на Мария Кюри все още само 28% от изследователите в света и 3% от носителите на Нобелови награди са жени. Ето защо през последните 19 години програмата „За жените в науката" на L'Oréal-UNESCO работи, за да отличи и окуражи жените изследователи в ключов момент от кариерата им. Досега програмата е подпомогнала повече от 2700 млади жени от 115 държави и е наградила 97 лауреатки, сред които са и професорите Елизабет Х. Блекбърн и Ада Йонат, които впоследствие печелят и Нобелова награда.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.