Първата официална среща с депутатите от здравната комисия не буди много ентусиазъм у пресата. Повечето вестници, отразили заседанието, предават почти телеграфно, без емоции заседанието. Единствено „Дума” извежда в заглавие намек за одобрение на заявеното: „Дават шанс на доброволното здравно осигуряване”.
„Сега” пише: „Първите промени, които трябва да се приемат до края на годината, са в Закона за здравното осигуряване и в Закона за лечебните заведения, каза пред здравната комисия в НС министър Божидар Нанев. Въпреки че той и Иванов декларираха пълен синхрон, според министъра приоритетната промяна е да се въведе допълнително доброволно здравно осигуряване. И в момента то е регламентирано от закона, но според Нанев частните фондове трябва да заработят повече.” Материалът на вестника обаче се спира по-подробно на изказването на шефа на комисията д-р Лъчезар Иванов по БНР, като озаглавява публикацията „ГЕРБ ще чисти здравната каса от политически лица”. Вестникът цитира думите на Иванов, който каза: „Поставяме си за задача първо здравната каса действително да се превърне в разплащателен орган, като свалим от него всякакви политически инициативи, фигури и личности, като възстановим отново касата като един независим орган, какъвто е създаден по принцип". Материалът припомня кои са лицата в управлението на НЗОК и какви са връзките им с бившите управляващи.
„Здравната каса ще става разплащателна агенция” обявява „Дневник” в заглавие, като в текста пояснява, че думите са на Лъчезар Иванов. „Промените няма да се правят заради сегашния директор на касата д-р Румяна Тодорова, а защото обществото се нуждае от тях, допълни той. Според шефа на комисията в момента институцията няма легитимно избрано ръководство”, пише вестникът. Министерството на здравеопазването и работна група подготвят законопроект, който ще оптимизира работата на НЗОК, за да има отчетност и контрол, казва още Иванов. Промените ще позволят да се включат по-активно в системата допълнителните здравни фондове. Как ще стане това, тепърва ще се уточнява, четем в „Дневник”.
Другият законопроект, по който се работи, е Законът за университетските болници, който е в един финален стадий, пише „Дума”, като отново цитира шефа на здравната комисия. „Предложенията са университетските болници да се превърнат в място, в което търговското дружество да отпадне, т.е. да се върне академизмът, образованието и стремежът България и българските университетски болници да изграждат висококвалифицирани и отговорни кадри, за да могат да се посрещат нуждите на всички пациенти”, уточнява изданието.
„Здравната комисия тръгна с молитва”, обявява пък „Труд”. И разказва: „Председателят й д-р Лъчезар Иванов (ГЕРБ) беше поканил свои предшественици и един от тях - Георги Карев, изрече молитвата. Предпоследният председател - доц. Борислав Китов, каза след нея: “Дано така да работите, че хората да не изричат думите й.” Близо 40 мин новите членове на комисията обсъждаха колко да продължават изказванията на всеки при първо четене на законопроекти. Приеха 7 минути.”
На първото си заседание депутатите от парламентарната комисия приеха правилника за работата на комисията, запознаха се с екипа на здравното министерство, както и с представителите на съсловните организации, допълва „Дума”.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.