8 ноември 2008 г. (събота) в хотел Кемпински Хотел Зографски се проведе Първа национална дерматологична академия, на която бяха представени нови аспекти от различни професионалисти от Германия, Швейцария и България. Специалистите представиха актуални данни и акценти от научна гледна точка за лечение на широко разпрастранените в обществото атопичен дерматит, акне, розацея и др.
Участницие в Академията бяха:
- Проф. Андреас Воленберг, Университет Лудвиг Максимилиан, Мюнхен
- Проф. Ст. Бюхнер, Университетска болница, Базел
- Д-р Росица Денчева, д.м., Токуда Болница София
- Д-р Ивайло Петров, д.м., Токуда Болница София
Основни теми на Академията бяха:
- Проактивно лечение на атопичен дерматит
- Акне и розацея: нов поглед
- Нови генерации хинолони във венерологичната и дерматологична практика
- Немеланомни кожни тумори на кожата – профилактика и лечение
Акне вулгарис в едно от най-често срещаните заболявания, засягащо приблизително 85% от хората между 12 и 24 годишна възраст. При хора между 25 и 34 години този процент е 8. Наблюдава се засилено производство на себум, дължащо се на повишено производство на андрогени. Основните класове терапевтични продукти са ретиноиди за външно и системно приложение, антимикробни препарати и системни хормонални лекарства. Лечение за външно приложение са ефективни при леко до умерено акне. Пример за това могат да бъдат безол пероксид, ацелаинова киселина и др. Имат антимикробен, антикомедонен и противовъзпалителен ефект. За по-тежки форми на акне са подходяши препарати, съдържащи ретиноиди, които могат да бъдат прилагани самостоятелно или в комбинация.
Розацеята е често срещано хронично кожно нарушение в централната част на лицете с непозната етиология, изявяващо се най-често при индивиди на средна възраст. Изразява се в зачервяване, поява на пъпки, червени линии по бузите, носа, челото. Експертната комисия по класификация и степенуване на Националното дружество по розацея на Швейцария е идентифицирало четири вида розацея. Малко е известно за причините за розацея. Разглеждат се генетични, външни, съдови и възпалителни. Ефективното лечение на розацея включва външно приложение на метронизадол и ацелаинова киселина, при по-тежки случаи изотретиноин.
Атопичният дерматит е силно сърбящо, хронично възпалително заболяване на кожата, свързано с голяма социално-икономическа тежест. Клиничният ход на заболяването се влияе от различни обострящи фактори, които са валидни на индивидуален принцип при пациентите. Нов алтернативен подход на лечение се базира на дългосрочно лечение в ниски дози, прилагано върху кожните области, които преди това са били засегнати, в комбинация с омекотяващи средства. Актуални данни от някои контролирани клинични проучвания, включващи лекарствени форми на метилпреднизолонацептонат за топично приложение, както и други глюкокортикостероиди, потвърждават ефективността и безопасността на този подход. Клиничните предимства на проактивното лечение са по-редките обостряния, подобреното качество на живот, а при някои пациенти – дори и по-ниска цена на лечението.
За повече информация:
Анна Гигова
Public Relations
02/ 814 01 58, 0888 700 214
anna.gigova@bayerhealthcare.com
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.