На 21 юни 2008 г. (събота) в хотел Шератон се проведе Първа Национална Академия за женско здраве.
Проектът Байер Шеринг Академия е инициатива на Байер Шеринг Фарма . Началото се поставя през първата половина на 2007 г. с цел подпомагане на развитието на професионалните отношения в областта на медицината, подобряването на лечението на пациентите със социално значими заболявания и допълнително акцентиране върху превенцията. Първата Байер Шеринг Академия се състоя през ноември 2007 г. в областта на неврологията.
Тази година Байер Шеринг Академия е посветена на женското здраве. Основен акцент е съвременният поглед върху мястото на оралната контрацепция сред другите методи за контрол на раждаемостта. Обърнато бе внимание върху неконтрацептивните ползи на “Хапчето” и се развенчаха съществуващите остарели митове за оралната контрацепция. В допълнение бяха представени и новости относно уникална вътрематочна контрацептивна система.
Участие в Академията взеха:
· Prof. J. Bitzer – професор по акушерство и гинекология в Университетската болница в Базел, Швейцария. Председател на Европейското дружество по контрацепция (European Society of Contraception).
· Dr. B. Frey – Университетска АГ болница, Базел, Швейцария. Лектор в Катедрата по фармакоепидемиология в Базелския университет (University of Basel).
· Prof. S. Buchner – професор по дерматология, Базелски университет. Завеждащ Клиниката за приходящи болни и съзавеждащ Катедра по дерматология, Университетска болница, Базел.
Модератор на Академията за женско здраве беше проф. д-р Никола Милчев – председател на Българското дружество по акушерство и гинекология, завеждащ Катедрата по Акушерство и гинекология при Медицински университет – Пловдив. Началник на клиниката по Акушерство и гинекология към УМБАЛ “Св. Георги”, Пловдив.
Основни теми на Акадмията бяха:
· Предимства на съвременната орална контрацепция пред останалите методи за контрол на раждаемостта
Все още широкоразпространени са остарелите митове по отношение на хормоналната контрацепция. Често предимствата се подценяват, а рискът се надценява. Предубежденията срещу хормоналните контрацептиви включват погрешното схващане, че те водят до безплодие, нарастване на теглото и дори рак.
От друга страна, тяхното ползотворно влияние върху здравето не е известно или не се споменава - така например продължителният прием на орална контрацепция води до намаляване на риска от ендометриален и овариален карцином, от доброкачествени гинекологични заболявания (фибром, яйчникови кисти), доброкачествени заболявания на млечната жлеза, менструални смущения, ендометриоза, дисменорея, менорагия и други.
Най-модерният орален контрацептив, съдържащ революционната съставка Дроспиренон, дори води до леко понижаване на теглото, позитивно влияе върху кожата и успешно се справя със симптомите на пременструалния синдром (ПМС).
· Митове и факти относно вътрематочната контрацепция. Специален поглед върху модерната вътрематочната контрацептивна система (ВМС)
Предшественици на съвременните вътрематочни спирали са разработвани още през XIX в. Макар че този контрацептивен метод е познат отдавна, все още съществуват много митове и съпротива срещу него. Бяха представени предимствата и възможностите за приложение на най-новото поколение вътрематочни контрацептивни системи – ВМС. Обърнато бе внимание към специалните случаи, в които може да се използва ВМС (ХИВ позитивни жени, жени с възпалителни заболявания на половите органи и др.). Посочени бяха разликите между конвенционалните вътрематочни спирали и вътрематочна контрацептивна система.
· Младите жени и акнето. Гледната точка на дерматолога
Акне вулгарис е най-честото дерматологично заболяване, засягащо приблизително 85% от хората по някое време във възрастта между 12 и 24 години. Заболяването се съобщава при 8% от възрастните на възраст от 25 до 34 години и при 3% на възраст от 35 до 44 години. Заболяването е физическо и психическо и страдащите често са със значително смутено психо-социално развитие, намалено самоуважение и емоционален дистрес. Бяха представени актуални данни относно успешното приложение на съвременните орални контрацептиви в терапията на акне.
· Задълбочен поглед върху неконтрацептивните здравни ползи на съвременните орални контрацептиви
До момента прогестагените, съдържащи се в оралните контрацептиви, са производни или на тестостерона, или на прогестерона.
Дроспиренон представлява качествено нов прогестаген, който е производно на спиронолактона и има уникално комбинирано антиминералкортикоидно и антиандрогенно действие.
Клиничните проучвания доказват, че контрацептивното Хапче, съдържащо Дроспиренон, има лечебен ефект при себорея и акне. В допълнение: за разлика от всички други познати контрацептиви, води и до намаляване на симптомите, дължащи се на водната задръжка като нарастване на теглото, подуване, напрежение в гърдите и други. Освен това, облекчава симптомите и на пременструалния синдром (ПМС), дължащо се на антиминералкортикоидното действие, а също и на взаимодействието на Дроспиренон с γ-АМК рецепторите в мозъка.
Тези нови разработки дават възможност на гинеколозите да изберат “подходящия” контрацептив според индивидуалния профил на пациентката и да добавят много допълнителни терапевтични ефекти към контрацептивната ефективност.
За повече информация:
Милена Илиева
MED Communications
02/ 953 33 63, 0878 48 48 55
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.