Парите на здравната каса свършват в края на август, затова първото, което ще направят за здравеопазването новите управляващи, е да потърсят пари за нея. Това казва в интервю за „24 часа” зам.-председателят на парламента д-р Лъчезар Иванов.

„Решението е спешна комисия за позитивния списък и корекции по него. Няма да се мине и без размразяване на резерва от 400 милиона в БНБ. А Желев и компания нехаят - бяха по предизборни кампании, занимаваха се с всевъзможни неща, но не и да обезпечат лечението”, коментира д-р Иванов.

Спешно е да се промени здравната осигуровка от 8 на 12 на сто, смята пък д-р Михаил Тиков. Бившият кандидат за шеф на лекарския съюз посочва в интервю за „Стандарт”, че 8% вноска е недостатъчна за финансиране на здравеопазването. „Реформата в здравноосигурителната система трябва да се направи по модел на пенсионната. Например касата да осигури минимален пакет с услуги срещу 80% от здравната осигуровка. С останалите 20% доброволните фондове да надграждат системата и да определят кои пътеки ще се поемат от тях”, казва още д-р Тиков. Според него обаче демонополизацията трябва да се осъществи много внимателно. Друга належаща промяна по думите му е начисляването на ДДС върху здравните услуги. „Този данък не трябва да бъде както в момента - 20%, а например 5 на сто. В момента здравеопазването губи 300-400 милиона от това, че не може да си възстанови ДДС върху всички услуги”, посочва той. Необходима е и реформа в болниците, лекарите трябва да получават адекватно заплащане, за да си гледат работата, става ясно още от думите му.

С всички поискани промени предстои да се захванат новите управляващи и в частност новият здравен министър. От „24 часа” разбираме (отново), че той няма да се казва Стоян Тонев. В интервю за ВАЦ-овия вестник ген. Тонев казва, че няма покана за поста, но и не смята, че е подходящ. „Ръководя системата на военното здравеопазване, която е коренно различна от другата като финансиране, управление, подбор на кадри. Тя може да бъде стълб, но не сградата, върху която ще се гради. Освен това имам много неща за довършване във ВМА. Третият аргумент е, че реформата в момента изисква повече финансист, отколкото лекар. Има достатъчно подготвени кадри, които ще се справят много по-добре от мен, например д-р Нешева, д-р Костов, проф. Генчо Начев”, казва шефът на ВМА. Според него за успешно реализиране на реформи в системата са необходими поне 5% от БВП за здравеопазване, преструктуриране на болниците в рамките на 6 месеца, максимално усвояване на структурните фондове на ЕС за здравеопазване.

Ген. Тонев смята, че болниците, които предстои да бъдат закривани, не трябва да стават хосписи, а спешни центрове. „Когато закриваш болница, районът не може да се оголи откъм медицинска помощ”, посочва той.

Името на новия здравен министър изглежда особено затруднява и самите нови управляващи. „Най-труден избор на социален и здравен министър”, озаглавява своя публикация „24 часа”. Поне дузина имена са били обсъжани и отхвърлени за двата поста, които по правило са най-проветриви във всеки кабинет, посочва се в материала. „Нито един от спряганите досега в медиите - шефовете на ВМА Стоян Тонев и на “Шейново” Иван Костов, няма да поемат тези министерства, твърдят два източника. Проблемът със здравния министър идвал оттам, че трябвало да съчетава качества на добър администратор и опитен лекар с превес на първото. Вчера шефът на ВМА ген. Тонев също посочи това като най-важното условие за бъдещия министър и помоли името му да не се споменава сред номинираните”, разказва изданието.