До месец управляващите ще изберат стратегията за промяна в здравноосигурителния модел у нас, обеща пред журналисти днес здравният министър д-р Божидар Нанев. Министърът и неговите заместници д-р Валерий Митрев и Любомир Гайдов гостуваха на първото официално заседание на парламентарната здравна комисия в четвъртък.

В приоритетните задачи на управляващите ще бъдат промени в Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения и вероятно в Закона за здравето, както и чисто нов закон за правата на пациентите, обяви министър Нанев. Това ще бъдат първите законодателни мерки, които новият екип ще предложи още до края на тази година, каза той пред народните представители.

Засега здравният министър и председателят на здравната комисия нямат отговор на въпроса дали основният пакет от медицински услуги, заплащан в момента от НЗОК, ще бъде намален и част от дейностите ще се прехвърлят към допълнителното здравно осигуряване, или пакетът ще остане в сегашния си размер и здравната каса ще заплаща процент от всички услуги, а останалите ще залегнат във втория стълб. Най-вероятно обаче везните ще се наклонят в полза на надграждане на целия пакет, а вторият стълб ще остане доброволен, стана ясно от думите на д-р Нанев. Как ще се стимулират гражданите да се осигуряват допълнително, ако пакетът остане в сегашния си вид, а втората вноска е доброволна – здравните шефове обещаха да обяснят веднага щом получат отговор на въпроса. Какъвто и вариант да бъде избран, до края на годината ще е налице само предложението за законодателна инициатива, а кога ще започне да се прилага новия закон е рано да се каже, поясни д-р Лъчезар Иванов.

Депутатът от ГЕРБ отново изважда на дневен ред и предложението си за промени в университетските болници, което неуспешно се опита да прокара на няколко пъти в предишния парламент. „Сега имах по-големи възможности да направя едно проучване в европейските страни как е уреден въпросът с университетските болници. Отговорите ми пристигнаха от страни-членки на ЕС, така че може би ще бъде внесен законопроект за университетските болници”, каза д-р Иванов. По негово мнение, университетските болници трябва да се числят едновременно към здравното и към образователното министерство, което щяло да подобри финансирането им.

Почти е готов и законопроектът, който да уреди въпросите около пациентите и пациентските организации, каза още новият председател на здравната комисия. В него ще бъдат взети предвид предложенията от четирите законопроекта за правата на пациентите, които отлежаваха в предишния мандат на Народното събрание, но няма да са механична компилация от тях, обясни Иванов.

Новият състав на парламентарната здравна комисия откри първото си заседание с „Отче наш”, а досегашният председател д-р Борислав Китов пожела на народните избраници да работят така, че на хората по-рядко да им се налага да отправят молитви.

И през този мандат на здравната комисия, позната досега като една от най-емоционалните в парламента, отново ще прехвърчат искри, стана ясно още на първото й заседание. В усилията си да ограничи безсмисленото говорене по спорните здравни закони, Ваньо Шарков от „Синята коалиция” предложи в правилника на комисията да се вкарат правилата, валидни в пленарна зала – че изказванията трябва да се ограничават до пет минути. Хасан Адемов от ДПС обаче заподозря в предложението опит да се ограничи възможността на опозицията да дава становище по законопроектите, а колежката му Нигяр Сахлим го подкрепи с твърдението, че в историята на Народното събрание не е имало подобен прецедент. В крайна сметка до 7 минути бяха ограничени само становищата при първо четене на проектите.

 

Част от разговора на д-р Божидар Нанев и д-р Лъчезар Иванов със здравни журналисти ви предоставяме по-долу. Използвани са въпроси и на други медии:

Д-р Божидар Нанев: Това, което ще предложим като текстове, ще бъде насочено в такава посока, че да се създаде допълнително втория стълб на допълнителното – според нас доброволно – здравно осигуряване, и нормативната база да заработи наистина, а не както досега, нямаше достатъчно правна мощ, за да съществува.

Репортер: Ще намалите ли пакета от медицински услуги за следващата година?

Д-р Божидар Нанев: Пакета медицински услуги, имате предвид този, който се определя по наредба от Министерски съвет… от Министерство на здравеопазването. Не мога да отговоря дали ще бъде намален и покрит изцяло от задължителното здравно осигуряване, защото този модел сега тепърва трябва да се изработи, или ще си остане целият и върху него ще бъде надстроено допълнителното осигуряване.

Д-р Лъчезар Иванов: … ще се надгражда

Д-р Нанев: Това са двата варианта – или ще се надгради целия пакет, или ще трябва да се свие една част да се осигури от задължителното здравно осигуряване, а доброволното да покрие другата част. Но най-вероятно тенденцията е за надграждане.

Репортер: Надграждане на кое – на намален пакет или на сегашния пакет?

Д-р Лъчезар Иванов: Надграждане на сегашния пакет, естествено.

Репортер: Т.е. няма да се намалява пакетът догодина?

Д-р Божидар Нанев: Не казваме, че няма да се намалява, казваме какви са двата варианта. Трябва да изберем единия от двата варианта и когато го изберем, веднага ще ви кажем.

Репортер: В какъв срок би могло да стане това?

Д-р Божидар Нанев: Изборът на стратегията ще стане до месец.

Репортер: Само това ли са промените в ЗЗО, които предвиждате?

Д-р Лъчезар Иванов: Аз мисля, че на този етап, като за първо заседание, в момента, когато сме на работен етап, не е коректно… Както виждате, казахме ви върху кои законопроекти… Преди малко ви казах три основни законопроекта.

Д-р Божидар Нанев: Точно тези въпроси, които ни задавате, ние трябва след малко да седнем и да ги обсъдим, преди да отговорим.

Репортер: Виждате ли втория стълб до края на годината? Т.е. от началото на следващата година да влезе?

Д-р Лъчезар Иванов: Законодателна основа да се предложи. Моля ви да го отбележите – да се предложи законодателна база, която да бъде осъществена.

Репортер: Но каква? В момента също съществува този стълб.

Д-р Лъчезар Иванов: Можем да го видим до края на годината като предложение за законодателна промяна. Но кога точно може да се осъществи приемането на закона и прилагането, защото то може да бъде и с отлагателно време – много е рано да ви отговорим на този въпрос.

Репортер: Как точно ще стимулирате този стълб, при положение, че той ще бъде доброволен? И в момента законът също позволява и си има доброволно осигуряване. Кое ще бъде по-различно?

Д-р Божидар Нанев: А защо според вас не се осигуряват доброволно хората?

Репортер: Каква ще е разликата? Как ще ги накарате да се осигуряват?

Д-р Божидар Нанев: Точно това ще се опитаме да направим – да засилим ролята, която поема доброволното здравно осигуряване във финансирането му.

Репортер: Тоест?

Д-р Божидар Нанев: Тоест, когато изберем стратегията, ще ви доведем, и всичко, което е необходимо…

Д-р Лъчезар Иванов: Ние имаме работа, моля да ни извините с г-н Нанев.