Клиниките по инвазивна кардиология, които надвишат допустимия брой усложнения при лечение на пациенти и този на смъртни случаи, да не получават финансиране от здравната каса. А като последваща мярка - да бъдат затворени.
При диагностиката разрешеният процент на усложненията е до 1 на сто, а смъртността - нула. При лечението на остър инфаркт на миокарда се позволява не повече от 4 % фатален изход.
За промяната настоява доц. Иво Петров, избран за нов председател на Дружеството на кардиолозите в България и член на Управителния съвет на Дружеството на интервенционалните кардиолози. Според него въвеждането на мярката не търпи отлагане заради зачестилите нещастни и смъртни случаи след инвазивно лечение. Подобна практиката има в Германия. Там специалистите, които не искат да попълват регистъра на извършените процедури или фалшифицират данните за резултата от лечението, не сключват договор с националната им здравна каса.
Членове на съсловните дружества у нас също са се обединили около приемането на чуждия модел.
“Порочните практики, чакръкчийството и манифактурата започнаха от четирите болници на “Търговска лига” в Ямбол, Плевен, Велико Търново и Варна”, отсече специалистът, който е от малцината наши инвазивни кардиолози, който изнася лекции на световни специализирани форуми в Европа и Америка.
“Фактът, че в четирите болници преобладават пациенти с чисти коронарни артерии (т.е. без запушвания, които да изискват подобен род скъпи изследвания и изследвания), го показа и одитът, направен от медицинската ДАНС”, напомни доц. Петров.
Резултатите от проверката на изпълнителната агенция “Медицински одит” бяха обявени през юни м. г. Те посочиха, че 84% от пациентите на Специализираната болница за активно лечение по кардиология в Ямбол (б.р. - собственост на “Търговска лига”) са без значими запушвания при нормата в ЕС от около 30%. Същото пред “Труд” потвърди и доц. Божидар Финков, който първи у нас през 1989 г. извършва модерния метод на диагностика и лечение.
“У нас има достатъчно болни хора, за да си позволим лукса да изследваме здрави”, добави Петров. Според него се налага още да се прецизират индикациите кой пациент има нужда от изследването, а то да се прави само от специалисти - не от току-що завършили медицина. За съжаление такава била практиката в някои от болничните заведения из страната. “Нароиха се доста катетеризационни лаборатории”, обясни доцентът. Това е и обяснението за усложненията след безкръвното лечение, което предвижда поставяне на стентове на мястото на запушените места в съдовете.
Според статистиката методиката вече е рутинна, затова и смъртността е паднала средно от 17 % на 5%. Спасени са изключително много хора, които биха починали и биха станали инвалиди без модерното лечение. “Затова везната много силно е наклонена в полза на прилагането на тези процедури, но само при наистина нуждаещи се. А не да се събират с автобуси цели села и да се водят под строй в лабораториите, както се случва в четирите частни болници”, подчерта доц. Петров.
Според Дружеството на кардиолозите контрол трябва да има. Това налага и въвеждането на регистър, който със заповед на здравното министерството ще стане задължителен за всички инвазивни клиники. “Така ще се помогне на по-доброто контролиране на показанията за извършване на процедурите и на резултатите”, завърши доц. Петров.
в. Труд
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.