Средствата, които държавата отделя за заплащане на лекарства, са крайно недостатъчни. Нужни са и поправки в нормативната база – например промяна на правилото „най-ниска цена”, което води до оттегляне на лекарства от България или принуждава пациентите да плащат от джоба си повече, отколкото досега. Това са отбелязали представители на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARParM) на среща със здравния министър д-р Божидар Нанев вчера.
От асоциацията са заявили готовност да съдействат на новия екип на МЗ за провеждането на здравна и лекарствена политика, гарантираща правата и интересите на българските пациенти и осигуряваща по-добър достъп на пациентите до лечение, съобщиха от там.
С новия Позитивен лекарствен списък е направен опит за подобряване на достъпа на българските пациенти до лекарствено лечение, а доколко този опит е бил успешен е предмет на анализ, който следва да бъде направен в следващите месеци, вече освободени от предизборни емоции, са отбелязали представителите на фармацевтичните производители. Като позитивни моменти от там посочват премахването на листите на чакащите, включването на съвременни лекарствени продукти и на по-евтини генерични препарати, значително съкращаване на сроковете за разглеждане и включване на лекарства в системата за заплащане с публични средства, както и въвеждането на ясни критерии, с които не се допуска реимбурсиране на „екзотични медикаменти”, които други държави не покриват.
От асоциацията са обърнали внимание, че многото проблеми, с които стартира списъкът, са били резултат на технически грешки, които вече са отстранени. Същевременно, опитът за реално покриване на нуждите на българските граждани показва, че средствата, които държавата отделя за заплащане на лекарства, са крайно недостатъчни, отбелязват от ARParM. Именно на това се дължат и високите нива на доплащане, които пациентите са принудени да покриват при някои лекарствени групи.
Според асоциацията, стартът на новата система показва и нуждата от поправки в нормативната база – промяна на правилото „най-ниска цена” например, което в редица случаи принуди пациентите да плащат за лекарства от джоба си повече, отколкото плащаха досега. Това правило доведе и до оттеглянето на много продукти от българския пазар - повече от 300 до момента. Очаква се до края на годината този процес да се задълбочи, твърдят от ARParM.
От днес Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България пусна в интернет пространството новата си, изцяло обновена интернет страница - http://www.arpharm.org/. На нея може да се намери информация за целите и дейността на асоциацията, нейната структура, както и списък на членовете й с данни за контакт. Потребителите ще могат да изразяват мненията си в “Книга за мнения и препоръки” и да задават въпроси. На страницата е и Етичният кодекс на научноизследователската фармацевтична индустрия в България, съдържащ етичните принципи и норми на поведение, които се спазват от всички компании, членуващи в организацията.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.