Българката започва да мисли за деца в най-жизнеспособната си възраст и ражда от 20-та до 35-та си година. Такъв е основният профил на приетите родилки в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Селена” за изминалите 2 години.
Най-голямата АГ-клиника в Южна България бе открита официално на 5 декември 2006 година, като в построяването на сградата с разгърната площ от 3 100 кв.м и оборудването на родилна зала, отделения, лаборатории и специализирани кабинети са инвестирани 2,1 млн. лева.
Близо 500 хил. евро от тях са вложени в изграждане на супер модерен IVF център, в който се прилагат всички новости на репродуктивните технологии. Извършват се процедури за зечеване ин-витро, инсеминация, замразяване и съхранение на сперматозоиди и ембриони, както и лечение на безплодието.
Болницата разполага и с ултра модерен 4D ехограф, който позволява ранна диагностика за откриване на вродени аномалии и пола на детето още преди края на четвъртия месец от бременността.
Средно по 3 бебета на ден са се раждали в „Селена” от създаването й досега. Общо новородените са 1 870, като периодът от юли до август тази година бележи своеобразен „бейби-бум”. Тогава в клиниката са се появили 301 деца. Основно те са родени от майки в най-жизнената и детеродна възраст - до 35 години. На възраст до 19 години са приети само 15 момичета. Родилките над 35 години са 113.
Общо на ин-витро процедури в супер модерния IVF център на „Селена” са се подложили над 400 жени. От последните 112 опита, половината са успешни.
Средно болницата е приемала между 10 и 11 пациенти на ден. Общо за периода в медицинския журнал са вписани 6 342 случая за хоспитализация, а други над 23 хил. жени са били прегледани и консултирани в специализираните кабинети.
Персоналът на болницата е от 59 човека, от които 18 лекари, двама биолози и 26 акушерки. „Селена” има капацитет да обслужва пациенти от цялата страна и работи в денонощен режим – с 24-часов дежурен екип. Разполага с 42 легла и VIP-студия за родилките и техните съпрузи с индивидуално обслужване от акушерка. Операционната и родилната зали, както и специализираните лаборатории за клиничен и хистологичен анализ, са оборудвани с апаратура от най-висок клас, за да се гарантира високо качество и резултат на прилаганите методи.
Почти всеки четвърти ден в болницата са се извършвали тежки и сложни операции. Те са 23% от общо 4 359 хирургически интервенции, направени в „Селена” досега. За целия период - от началото на декември 2006 г. до края на септември 2008 г., статистиката сочи, че в здравното заведение е имало не по-малко от 6 операции на ден.
Близо 80% от всички гинекологични интервенции са извършвани по безкръвен път. При лапароскопското премахване на матката - т.нар. хистеректомия, пациентите се възстановяват два пъти по-бързо
отколкото, ако се прилага стария метод. Болните се изписват на третия или четвъртия ден, а до 2 седмици се връщат към нормалния си начин на живот. Възстановяването при хистеректомия след стандартна коремна интервенция е 30 дни, след което има 3 месеца загуба на работоспособност.
Половината от жените са раждали със секцио, отчитат в специализираната клиника в Пловдив. По този начин са се родили 53,37 на сто от всички бебета в „Селена”. Лекарският екип е израждал седалищно между 3 и 4% от постъпилите родилки в „Селена”. Досега многоплодните бременности са били 18.
Парарелно с увеличения брой раждания чрез секцио, екипът на болницата отчита и една друга тенденция - намаляване на абортите по желание и нарастване на спонтанните. Съпоставени за целия период, те са съответно 409 и 619, което говори, че българката не се е отказала да ражда, но не обръща достатъчно внимание на здравето и плода в първите месеци на бременността.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.