„Приоритет на екипа ми ще бъде приемането на актуализираните медицински стандарти по 49 медицински специалности, които се утвърждават с наредби на здравния министър.” Това казва в интервю за „Труд” здравният министър проф. Николай Петров.
„Стандартите, които са основен инструмент за гарантиране на качеството на медицинската дейност в дадена област, ще се изготвят от работни групи. Те се ръководят от националните ни консултанти, а като членове са включени представители от различните видове болници - университетски, областни и общински, така че никой да не бъде ощетен. За всеки медицински стандарт има наблюдател, излъчен и от пациентските организации, като по този начин за пръв път сме гарантирали пълна представителност на всички заинтересовани страни и прозрачност при изготвянето на нормативните актове”, пояснява той и допълва: „Искаме да уредим и провеждането на продължаващото обучение на медицинските специалисти - лекари, дентални лекари, фармацевти, специалисти по здравни грижи.” Министър Петров казва още, че вече има създадена работна група от представители на висшите медицински училища и съсловните организации, която ще разпише правилата, гарантиращи непрекъснатото повишаване на квалификацията на медицинските специалисти.По думите му също така е необходимо да се преразгледа методиката на НЗОК за финансиране на лечебните заведения в рамките на утвърдения бюджет на касата. „Стремежът ни е да се внесат възможни корекции, които да създадат условия за нормалното функциониране на болниците”, уверява проф. Петров.
По отношение на средствата за интензивни грижи пък министърът обещава преразглеждане на Наредба 40.
„Преса” информира за нов шеф в НЗОК. „Здравната каса се сдоби с нов подуправител. На мястото на напусналата Марияна Василева временно застава д-р Светлана Райчева. Тя работи от години в НЗОК и познава институцията, аргументираха се от надзорния съвет на касата”, четем в изданието.
Друга публикация в ежедневника пък ни запознава с проблеми на изпълняващия длъжността директор на Александровска болница. „Докторите и сестрите от Александровска болница засега остават без увеличение на заплатите и без пържоли по време на дежурствата. Тези екстри им бяха обещани от временния директор д-р Костадин Ангелов в началото на седмицата. Проблемът обаче е, че Агенцията по вписвания е издала два отказа за вписването в търговския регистър на д-р Ангелов като управител, научи "Преса". Така той не може да сложи подписа си под нито едно решение”, пише вестникът. Публикацията уточнява, че причината за отказите е формална и се дължи на липса на юридическа компетентност. „Първият отказ е, защото не е набавена нужната документация, а вторият - заради неплатена такса от 15 лева. Припомняме, юристите на болницата бяха уволнени от новия директор, за да има пари за пържоли и кока-кола за дежурните екипи”, четем в „Преса”.
И отново същото издание алармира, че седем от министрите в служебния кабинет са „на ръба на закона”. Сред тях е и здравният. Ето защо: „Седем министри са в нарушение на конституционната забрана да съвместяват постове в правителството с друга държавна длъжност. Това са премиерът Марин Райков, Драгомир Йорданов, Калин Христов, Николай Милошев, Николай Петров, Тодор Тагарев и Петя Първанова.” Публикацията все пак уточнява, че тепърва ще се изяснява дали конституционната забрана е приложима и в случай на служебно правителство.
„Дума” информира за поредния проблем с лекарство, дошъл от влизането на по-евтин медикамент в позитивния списък. „Пациенти с епилепсия доплащат за скъпоструващо лекарство, научи ДУМА. Стойността на препарата е между 53 и 176 лв. в зависимост от колко милиграма са таблетките, а ако е перорален разтвор, цената е 171 лв. Допреди дни НЗОК поемаше 100% стойността на медикамента, но в позитивния лекарствен списък вече е включен генеричен препарат, а касата плаща само за лекарства с най-ниската цена в група”, пише вестникът.
„Големият проблем е, че пациентите научават за тези промени едва като отидат в аптеката и не са подготвени за доплащането, коментира пред ДУМА Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ)”, допълва изданието.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.