Животозастрахователните компании предлагат и здравни полици с по-пълна и комплексна услуга в сравнение със стандартните им продукти.
Те имат не само национално, но и международно покритие за Европа или целия свят. Дават право на избор на здравно заведение в чужбина и допълнителни покрития - например транспортирането на болния (понякога и с хеликоптер), разходите за раждане и др.
Някои от новите застраховки започват да наподобяват продуктите на здравните фондове. Вече има полици, при които не е нужно клиентът да плати разходите по лечението, а след това да предяви претенцията си към застрахователя, както бе масовата практика досега, а да се платят директно от него. За това е нужно той да има договор със съответното медицинско заведение.Освен това някои животозастрахователи вече издават към полицата лична здравна карта на клиента за предоставяне пред медицинското заведение. На нея обикновено е записан и телефон за връзка с денонощен колцентър, на който се оказва съдействие при избора на здравно заведение. Част от застрахователите ползват и т.нар. асистанс компании най-вече когато полицата има покритие и в чужбина.
При част от здравните застраховки се поема не само последващото лечение, но се залага и на профилактика и рехабилитация. Като цяло новите здравни застраховки покриват широк спектър от рискове - болничен престой, амбулаторно лечение, раждане, стоматология, избор на екип и ДР.
Полиците могат да са индивидуални, семейни, групови или корпоративни. При част от продуктите не се прави медицински преглед, при други е задължителен.
Все още обаче здравните застраховки, които се предлагат като самостоятелни продукти, са по-скъпи от вноските за допълнителното осигуряване в здравен фонд. Възможно е това да се промени с течение на времето, ако застрахователите увеличат броя на клиентите си и се засили конкуренцията в този сегмент.
В момента годишните премии по полиците, които важат и за чужбина, тръгват от няколкостотин лева и стигат до няколко хиляди евро в зависимост от покритието. Някои компании разработват специални по-масови продукти.
Иначе се правят отстъпки, когато клиентът е корпоративен и включи служителите си в договора, както и ако се направи семейна застраховка. При някои продукти се дава възможност на избор - дали
да се покрият разходите изцяло до определен лимит, или да има самоучастие Обикновено при втория вариант премията е по-ниска. В момента животозастрахователните дружества предлагат ограничен брой самостоятелни здравни продукти.
Най-често те се наричат „Постоянна здравна застраховка". Това е видно от обобщената статистика на Комисията за финансов надзор (иначе всяка компания има различно търговско име на този продукт). Само пет от общо 16 дружества предлагат такива полици. Това са „Алианц България живот", „Булстрад живот Виена иншурънс груп", „ДЗИ Животозастраховане", „Уника живот" и „Дженерали животозастраховане".
Повече компании обаче имат приходи от допълнителни здравни застраховки, които се сключват към основните полици „Живот". Тези премии вероятно се отразяват в перото „Допълнителни застраховки" в статистиката. Компаниите, които са събрали приходи по тази полица, са 11.
Допълнителните полици могат да покриват медицински разходи, престой в болница заради заболяване или злополука, хирургически операции.
При някои дружества пък има възможност за разширяване на основното покритие по застраховката „Живот" с включване на рискове като злополука при пътнотранспортно произшествие, дневни пари за болничен престой заради заболяване или оперативно лечение вследствие на злополука.
Тепърва вероятно ще се увеличава броят на застрахователите, които ще започнат да предлагат по-активно полица „Заболяване". Според новите законови промени е необходимо издаването на допълнителен лиценз. Към края на март такъв имат 3 компании.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.