Новият метод, по който НЗОК ще отпуска направления на джипитата, дава възможност да се пестят разходи от талоните за здравно осигурените.

Предвижда се неизчерпаните такива да не могат да се прехвърлят за другия месец, а да изгарят. Това обясниха пред вестника източници на РЕПОРТЕР от касата.”

По този начин не се налага да се дават пари за всички предвидени направления и част от средствата ще се пренасочват за прехвърлените от здравно министерство дейности, които са недофинансирани, пише още вестникът, като цитира Пенка Георгиева, представител на пациентските организации в надзорния съвет на касата.

Проблемът не е толкова в липсата на направления за специалисти, колкото в недостига на такива за медико-диагностичните дейности, обяснил пред вестника шефът на сдружението на джипитата и национален консултант по обща медицина д-р Любомир Киров. Предстоят разговори с НЗОК относно направленията, тъй като има нерешени проблеми, а и методът на отпускане все още не е съвсем изяснен, допълнил д-р Киров.НЗОК

Както осигурителната институция, така и новият директор на „Пирогов” доц. Стоян Миланов се радва на голямо медийно внимание. Днес интервю с него откриваме в „24 часа”. В него виждаме още от идеите на доц. Миланов за работата на болницата: „Ще удовлетворяваме потребностите на т.нар. масов пациент. (…) Моето желание и мисия е да превърнем болницата в система за предлагане на качество в болничната помощ. Спешната е на първо място, а конвенционалната - след това. За съжаление, през последните години външни фактори принудиха изместване на дейността на болницата към нехарактерни за нея планови дейности. Загърбвало се е това, в което ни е силата - спешната помощ. А ние това можем, въпреки че тя ни е носила негативи основно от финансово естество”, коментира директорът на спешния институт.

Според него, задоволяването на потребностите на масовия пациент задължително минава през инвестиции в апаратура, инфраструктура и човешки ресурси. По думите му, в лечебното заведение би трябвало много неща да се променят. „За мен е много важно отношението към спешно болния. Той има специфични нужди, на които ние трябва да отговорим незабавно. В такова състояние човек не се интересува дали правим структурни реформи. Той иска да му се помогне веднага и по най-добрия начин, а това трудно се постига. Мисля обаче, че нивото на обслужването на спешните пациенти в "Пирогов" не е толкова лошо в сравнение с други страни като Великобритания например. Бил съм свидетел, когато там спешен пациент чака 8-10 ч да бъде обслужен от лекар за банално счупване”, коментира доц. Миланов.

Шефът на „Пирогов” коментира и проблеми, засягащи цялата система, като например орязването на средствата за реанимация. „Това е голям удар по една добре работеща система. Благодарение на нея хиляди пациенти не са дали и лев от джоба си за интензивно лечение. Разходите там са сериозни. Лечението на някои пациенти може да стигне 2000-5000 лв. на ден, особено през първите дни. За съжаление, касата в момента няма достатъчно компетенция да вникне в проблема с тежко болните за разлика от министерството, където винаги са откликвали”, казва той. Доц. Миланов изчислява загубите за „Пирогов” от реанимацията на близо 500 000 лв. и отбелязва, че от касата няма никакви инструкции как да бъдат отчитани тези пациенти. „През 2012 г. се даваха по 500 лв. на ден за интензивно лечение, сумата беше балансирана. Сега сумата е орязана на 350 лв. с белодробна вентилация и 150 лв. без нея. Посланието според мен е: След като ние режем парите, ще си намалите качеството на услугата наполовина. Ние, разбира се, няма да го направим. Въпросът е кой ще плати сметката”, пита шефът на спешния институт.

Друга болница пък е предмет на негативна публикация в жълтия „Всеки ден”. „Университетската болница "Света Йоана" обрече дядо, болен от диабет на смърт. Лекуващите го доктори отказали да му правят вливания на вещества, които значително подобряват оросяването на краката и крайниците като цяло и с които възрастният човек може да се движи по-леко и да не се инвалидизира”, пише изданието. Материалът цитира внучката на въпросния дядо, която разказва: „След всяко вливане на дядо аз виждам как състоянието му се подобрява и се движи много по-леко. Процедурата се поема от здравната каса, но след последното вливане му казаха: "Няма да ви правим повече вливания. По закон, щом сте на 76 години, нямате право на лечение."

„Освен това тя разказа, че докато дядо й пребивавал в болница "Света Йоана" за вливанията, не спазвал никакъв хранителен режим, което е абсолютно задължително за болните от диабет. "От болницата му дават мазна баничка за закуска и бял хляб. Когато страдаш от захарна болест, тези храни са абсолютно забранени", категорично е момичето”, четем още във вестника.

Ние пък само ще уточним, че университетска болница с фигуриращото в публикацията име у нас не съществува.