Американците имат най-високи осигуровки, сред богатите страни, но въпреки това имат слабо ефективна здравна система, показва проучване на Американската медицинска асоциация. Според изследването САЩ харчат повече пари от която и да е друга държава за здравеопазване, но продължителността на живота е по-кратка, затлъстяването е по-високо, както и честотата на майчината и детската смърт, съобщи ABC news.
Изследователи от университета в Харвард са анализирали данни от международни организации за видовете разходи и постигнати резултати на САЩ и 9 други страни с висок доход - Канада, Германия, Австралия, Япония, Швеция, Франция, Дания, Холандия и Швейцария.
Резултатите показват, че в САЩ най-високи са цените, както на медицинските процедури, така и на лекарствата.
Средната годишна заплата за общопрактикуващ лекар в Съединените щати - 218 173 долара - далеч надхвърля тази на практикуващите в другите десет държави, където заплатите варират от 86 607 до 154 126 долара.
Въпреки високите разходи за здравеопазване, американците имат най-ниска продължителност на живот от 11 държави, взети предвид в анализа - 78,8 години, в сравнение с 80,7 до 83,9 години в другите страни.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.