С около 40% по-скъпи са много от лекарствата, които се продават в аптеките у нас в сравнение с други европейски страни.
Според представители на Фармацевтичната колегия в Благоевград това се дължи не само на по-високото ДДС, но и на това, че не е ясно как се формира базовата цена на производителите и вносителите на лекарства.
С четири пъти по-високо е ДДС-то на лекарства у нас в сравнение с Гърция и Македония. За това много от лекарствата на българския пазар се внасят не само от тези две страни, но и от Испания и Индия и от това според фармацевтите се печели много.
Димитър Тюлеков - заместник-председател на Фармацевтична колегия - Благоевград: "Вносителят да го купи примерно за 50 лева и да го продава за 100 лева на търговеца на едро - това за мене е ненормално, повече от 100 процента надценка."
Аптекарите са категорични, че докато се намеси държавата, хората ще броят последните си пари за скъпи лекарства и дъмпинг на цените ще има. Според тях проблемът ще се реши, ако се назначат регионални етични комисии, както е в Европа.
Димитър Тюлеков - заместник-председател на Фармацевтична колегия - Благоевград: "Една съсловна организация на лекари, на фармацевти, имайки права като етична комисия, могат да извършват много по-добър контрол при отпускането на лекарствените средства, отколкото държавния орган, но за сега интересът е друг."
Заради липсата на контрол, според фармацевтите, едно и също лекарство - като например Серетит, у нас е 113 лева, а в Македония само 5 евро.
Автор: Добрина Грачанлиева - РТВЦ-Благоевград, БНТ1
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.