Ако бъдат събрани повече пари от здравни вноски, отколкото предвидените за годината, излишъкът да остава в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), вместо да потъва във фискалния резерв, както е сега. Подобна промяна в Закона за здравното осигуряване подготвяли НЗОК и Министерството на здравеопазването, информира „Труд”, като цитира управителя на касата д-р Пламен Цеков.
„В момента само в закона за бюджета на касата е записано, че "преизпълнението от здравноосигурителните приходи се разпределя за здравноосигурителни плащания по ред, определен от Надзорния съвет на НЗОК"”, пише „Труд”, без от публикацията да става ясно защо е „само” и защо един закон не е достатъчен на касата, за да не връща пари в бюджета. „Само че през 2012 г. съветът така и не реши събраните в повече 51 млн. лв. от вноски да се похарчат за лечение, финансовият министър Симеон Дянков пък обяви, че те ще отидат във фискалния резерв. Ако промяната бъде приета, събраните целево пари за здраве няма да могат да се пренасочват”, обяснява вестникът.
Почти всички издания информират за гласуваните вчера на второ четене в парламента промени в ЗЗО. В „Дума” четем: „Управляващите светкавично приеха на второ четене поправките в Закона за здравното осигуряване, които позволяват прехвърлянето на дейности от МЗ към НЗОК. Предложенията за промени бяха внесени от управляващите на 15 декември, гласувани на първо четене на 20-и, а вчера влязоха в дневния ред на парламента като извънредна точка. Това стана, след като в средата на декември Българският лекарски съюз, несъгласен с прехвърлянето на ин витро процедурите, интензивните болнични грижи и ваксините от министерството към касата, отказа да подпише рамковия договор за 2013 г. с мотива, че с това действие държавата прехвърля отговорностите си към НЗОК.”
Вестниците се спират и на първата донорска ситуация за годината. „Пловдивчанка дава шанс за живот на трима нашенци. 36-годишна жена в мозъчна смърт става донор за пациенти в списъците за трансплантации. Жената е от Садово и е имала аневризъм на мозъка. Загубила е съзнание на 8 януари, припаднала е и е приета в клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) към Университетската болница под тепетата. След като жената е изпаднала в мозъчна смърт, майка й и сестра й са обмислили въпроса за донорство около час и са решили да спасят други човешки животи”, разказва „Стандарт” и допълва: „Системата за бърза реакция при такива ситуации веднага е задействана и са експлантирани черен дроб и двата бъбрека на пациентката.”
За трансплантацията на черен дроб четем в „Преса”: „30-годишният Илиян Пондалов стана първият българин, на когото два пъти му присаждат черен дроб. Първия път животът му бе спасен от проф. Никола Владов от ВМА. Тогава брат му Антоний му дари половината си дроб. Няколко месеца по-късно Илиян отхвърли органа и бе на прага на смъртта. В сряда през нощта се случи чудо - намери се нов донор и лекарите му дариха трети живот. Повече от 6 часа проф. Владов и екипът му извършваха първата у нас ретрансплантация на черен дроб. "Доволен съм, повторното присаждане е висш пилотаж", каза пред "Преса" проф. Владов.”
По отношение на трансплантацията на бъбреци информацията на вестниците се разминава. Според едни, тя е извършена вчера в болница „Лозенец”, а според други бъбреците предстои да бъдат трансплантирани.
„Труд” обаче се спира на проблем, свързан със ситуацията: „Дарено вчера от близките на починалата Красимира Илиева (36) сърце няма на кого да бъде присадено. Защото сред 33-мата чакащи нито един реципиент (б.р. -получател) не е подходящ, съобщиха лекари за "ТРУД". Изпадналата в мозъчна смърт счетоводителка от Пловдив е с кръвна група А+, а записаните за сърдечна трансплантация са били с други кръвни групи.
"В нашата листа допреди няколко седмици имаше пациент от А+, но той почина. Не поехме риска да присадим органа на болен с нулева, който от 2 г. е на изкуствено сърце", разказа проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина". И в болница "Лозенец" нямали подходящ реципиент.” Сърцето не можело да се даде на „Евротрансплант”, защото „животът му” извън тялото на донора е едва четири часа, пише още „Труд”.
„Новинар” пък ни запознава със следната история: „Пациент със страшни болки и счупен гръбнак беше изписан от болницата в Добрич като здрав. (…) След като клетникът лежал 10 дни в здравното заведение и болките му не отшумели, лекарите го изписали и в документите го отчели вече като здрав. Медиците уверили мъжа, че вратът му ще се оправи от само себе си. Той от своя страна решил да се консултира и с лекари от варненската болница "Света Анна". Скенерът там показал, че човекът е със счупен гръбнак и се налага спешна операция. Така се стигнало до операция на 9 януари сутринта в неврохирургията.” Вестникът пише още, че близките на мъжа нямали претенции към добричките доктори, искали само той да се оправи.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.