Служители на здравната каса реагираха остро на промени в Закона за държавния служител (ЗДСл), с които причисляват работещите в НЗОК към държавните служители. Законопроектът бе приет на първо четене от парламента на 8 март. В протестната декларация до председателя на Народното събрание Цецка Цачева се казва, че промените в закона са приети въпреки несъгласието на синдикатите и без да бъдат подложени на широко обществено обсъждане. Според синдикалистите, това действие води след себе си редица негативни последици за задължителното здравно осигуряване в България и за служителите на НЗОК.В писмото се припомня, че НЗОК е създадена със Закона за здравното осигуряване (1998 г.) като обществена институция, която управлява обществен ресурс – парите от здравноосигурителните вноски на всеки български гражданин. Одържавяването на институцията променя и даже отменя солидарното участие на гражданите в процеса на здравеопазването. Пълното одържавяване и политизацията на НЗОК, за сметка на загуба на обществения характер на управлението, ще доведе до загуба на доверие от страна на здравноосигурените лица и работодателите; ниска събираемост на здравноосигурителни вноски; създаване на пълна възможност да се отклоняват финансовите средства и да се ползват в посока на интересите на една или друга управляваща политическа сила; липса на възможност за истински обществен контрол върху разпределението и ефективното разходване на финансови средства, твърдят синдикалистите.
Служителите на НЗОК роптаят, че отново не са информирани за това, което ги очаква при преминаването им от трудови към служебни правоотношения, съобщават от КНСБ. Не е ясно към какви длъжности ще бъдат приравнени сегашните позиции на служителите, как ще се формират работните им заплати и как ще се преодолее субективизмът на прекия ръководител, се казва още в писмото. В него се предупреждава, че като ефект от промяната много служители лекари ще напуснат работните си места, поради намаляване на доходите им и липса на предвидени възможности за професионална квалификация в областта на медицинския контрол. С промените в Закона служителите с многогодишен стаж и квалификация ще трябва да се явяват на конкурс като държавни служители и то за заплати, по-ниски от досегашните.
„Категорично сме против взимането на решения относно нашата съдба едностранно! Категорично сме против налагането на обстоятелства, които не са подложени на широко обществено обсъждане и които засягат жизнено важната за всеки гражданин на Р България здравноосигурителна система”, се казва още в писмото до Цецка Цачева.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.