бюджетЗа да може нов медикамент да попадне в Позитивния лекарствен списък, фармацевтичните компании ще трябва задължително да предлагат отстъпки на НЗОК. Това решиха депутатите от парламентарната здравна комисия, които разгледаха на днешното си заседание промени в Закона за здравното осигуряване. Предложението за това е на Министерски съвет. Отстъпки също така ще трябва да се правят и за лекарства, които са сами в група, т.е. нямат референт. Задължителни отстъпки ще има и за онкологичните медикаменти.
 
 
Народните представители не харесаха предложението на своите колеги от Реформаторския блок доц. Димитър Шишков и Валентин Павлов, да има споразумение между НЗОК и фармацевтичната промишленост за отстъпките. Текстът се оказа спорен, след като представителите на производителите на генерични медикаменти заявиха, че не желаят да участват в подобно споразумение. Според тях не е нужно те да предлагат отстъпки, тъй като цените на генериците са достатъчно ниски, заради конкуренцията.
 
„Споразумението се предвиждаше да бъде между НЗОК и някакви представителни организации на притежателите на разрешителни за употреба. Ние приехме предложението на Министерски съвет, в което има централизирано договаряне на отстъпки. То е индивидуално и касае всяка една от фирмите“, каза председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова пред журналисти. Тя мотивира приемането на текста с това, че 70% от разходите на касата за лекарства се формират именно от продуктите, които са под патент.
 
Депутатите също така не харесаха идеята на депутата от ГЕРБ Семир Абумелих общопрактикуващите лекари да предоставят на пациентите си уникален код за достъп до електронната система на НЗОК. Според тях това само ще затормози лекарите с чиновническа работа. В крайна сметка остава настоящото статукво – кодовете се издават от РЗОК.