newspaperВсе повече хора от Македония избират да учат у нас, като най-голям е напливът за лекари, става ясно от публикация на „Монитор“.
 
 
„Медицината е доста уважавана, защото България произвежда добри кадри.
 
Днес част от тях са се превърнали в стожери на медицината в Македония", обясни пред "Монитор" неформалният лидер на българите в Македония Петър Колев. Част от дипломираните лекари остават да търсят реализация у нас“, пише вестникът и представя един от тези медици - д-р Деян Анакиевски от македонския град Делчево, който през 2004 година е завършил Медицинския университет във Варна.
 
„Въпреки че е трупал опит в Университетската болница "Свети Петър" в Лондон д-р Анакиевски избира да работи у нас. Днес той е един от обещаващите лекари от клиниката по урология в УМБАЛ "Света Марина" в морския град“, четем в изданието.
 
У нас обаче могат да работят само лекарите с българско гражданство, уточнили за вестника от БЛС. „В София най-много са в Университетската болница "Света Анна" - пет души, а трима други са специализанти, каза д-р Димитър Димитров, директор на лечебното заведение.
 
В Александровска болница работят двама македонски лекари с българско гражданство, единият от които е дерматолог, а другият - кардиолог. В Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" медиците от Македония са трима. Единият от тях е рентгенов лаборант, а другите двама са лекарка в Клиниката по очни болести и неин колега в тази по кардиология. Двама лекари-ординатори има и в "Пирогов", пише още ежедневникът.
 
„Десетки общопрактикуващи лекари от Македония питат в Районната здравноосигурителна каса какви са условията, за да открият практики в България като джипита, съобщиха от там. Повечето от тях не могат да започнат работа, тъй като не са български граждани“, информира още публикацията.
 
Вестниците се спират и на един от най-разпространените проблеми у нас – високото кръвно налягане. „Едва една трета от българите с високо кръвно се лекуват адекватно.
 
Данните бяха съобщени в Световния ден за хипертония, който се отбелязваше вчера. Оказва се, че у нас хипертониците са около 2 милиона, като правилно лекувани и с постигнат контрол в последните години са около 37%. Лекарите предупреждават, че долната възрастова граница на хипертонията пада все по-ниско и все по-често има случаи на деца, поразени от заболяването“, четем в „Телеграф“.
 
„Според данните всеки втори български мъж и всяка трета българска жена са с излишни килограми. Артериалната хипертония е водещият глобален риск за смъртност, отговорен за 9,4 милиона починали всяка година“, допълва материалът.
 
Печатни издания информират също за подпомагане на болница от община. „Свищовската болница получи 90 000 лева помощ за погасяване на дългове. Това съобщи зам.-кметът на общината Емил Димитров. „Парите ще бъдат използвани заедно със средствата, отпуснати от Здравноосигурителната каса. Необходимо е закупуване на медикаменти и горива. Има и неразплатени сметки за електроенергия. Освен това в болницата има и забавяне на заплатите на служителите“, обяснява Димитров, цитиран от „Новинар“. Предложението за отпускането на средства е прието на второто заседание на местния парламент.