Любими на милиони хора по света, безалкохолните напитки могат да бъдат не само удоволствие,но и да допринесат за редица заболявания, като диабет тип 2, сърдечни заболявания и други хронични незаразни заболявания.
Проучване, което проследява 40 000 мъже в продължение на две десетилетия, показва, че при тези, които пият средно по една кутийка безалкохолно на ден рискът от инфаркт е 20% по-висок в сравнение с мъжете, които рядко употребяват сладки напитки. Подобно проучване при жени установява сходна връзка между безалкохолните напитки и сърдечните заболявания.
Изследване сред 80 000 жени, проведено в продължение на 22 години, установява, че рискът от подагра при жените, които пият по едно безалкохолно на ден е 75% по-висок в сравнение с този при жени, които не пият често такива напитки. Учените установяват сходни нива на увеличен риск и при мъжете.
Хората, които редовно употребяват безалкохолни - 1 до 2 кутийки дневно – са изложени на 26% по-висок риск от развиване на диабет тип 2 в сравнение с хората, които рядко пият такива напитки.
Интересно обаче е , че учените не откриват връзка с консумацията на захарни храни. Обяснението е, че при подсладените безалкохолни напитки е специфичен начинът, по който те хидратират тялото със захар, докато в храните захарите се освобождават по-бавно, заради мазнините и протеините.
Проучване от 2014 г., публикувано в списанието „Вътрешни болести“ показва, че хората, при които 25% от приеманите калории дневно идват от захари, имат два пъти по-висок риск от смърт от сърдечни заболявания, в сравнение с тези, при които захарите са 10% от приеманите ежедневна калории.
Доклад, публикуван от Харвардският университет през 2013 г., разкрива, че около 180 000 смъртни случая, свързани с наднорменото тегло, в същото време са свързани и с консумацията на захарни напитки.
Изследователите от новото проучване на университета „Емори“ заявиха, че техните открития трябва да насърчават лекарите да питат пациентите по време на посещенията, за консумацията на подсладени напитки, за да започнат разговор за промяна в начина на хранене, за да се намали рискът от сърдечни заболявания.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.