„Държавата да обърне по-сериозно внимание на проблема с изтичащите в чужбина медицински кадри и да вземе спешни мерки, настоява Българската стопанска камара. Като част от тях организацията предлага пари от програми, включително и от ОП "Развитие на човешките ресурси" на ЕС, да се пренасочат за обучение на специализиращи лекари, парамедици за спешната помощ, медицински сестри, санитари, управители на лечебни заведения”, съобщава в днешния си брой в. „Сега”. Заради огромния брой неосигурени пък БСК предлага хората без вноски да бъдат обслужвани в лечебните заведения след здравноосигурените, освен ако не са спешни. Трябва да се промени режимът на възстановяването на здравноосигурителни права. В момента права губи всеки, който няма вноски за последните 3 г. Според БСК обаче трябва да се има предвид колко време се е осигурявал човекът преди това, с колко големи вноски и дали е ползвал медицинска помощ, поета от здравната каса, четем във в. „Сега”.

 

„При непрекъснато повишаване на разходите за здравеопазване показателите за здравното състояние на населението не се подобряват. Това е становището на Българската стопанска камара (БСК). От камарата дават предложения към правителството за развитието на системата на здравеопазването. Според БСК задълбочава се неравнопоставеността при ползването на здравните услуги между различните слоеве на населението и региони поради диспропорции в качеството на обслужването и възможностите на лечебните заведения. Освен това не се използват възможностите на електронното здравеопазване за осигуряване на по-голяма прозрачност в дейността на системата”, четем в „Дума”

„От БСК предлагат да се извърши предварителен анализ на ефективността от работата на цялата система на общественото здраве и на основата на резултатите от него да се пристъпи към цялостна реформа в здравеопазването, включително и чрез преразглеждане на законовата рамка и осигуряване на обществен мониторинг върху цялата реформа. В заключение експертите препоръчват нормативно да се разграничат функциите, правата, отговорностите и задълженията на Министерството на здравеопазването и НЗОК и да се преустанови практиката осигурителни вноски да се внасят във фискалния резерв, вместо да се ползва за реалните цели на осигурителната система”, допълва към темата „Класа”.

От регионалната преса научаваме, че РЗОК-Шумен е наложила санкции на болници за 531 нарушения. За това съобщава в. „Твоят ден” за Шумен, Разград и Търговище. Данните са за последните две години.

Болницата в Шумен е под угрозата да получи финансови санкции заради нарушения, свързани с изписването на лекарства за пациенти на хемодиализа, съобщава в. „Република”. Пропуските са констатирани от здравната инспекция, а Агенция "Медицински одит" ще реши каква санкция да наложи. Мариана Петрова, която е пациентка на болницата, се оплакала, че в продължение на месец и половина не е получила поддържащ хемоглобина медикамент. Здравната инспекция е установила, че лекарството е налично в аптеката, но не е изписано на жената. Засега от медицинската ДАНС са установили, че това не е единичен случай, съобщава „Република”.

С добра новина влиза на страниците на вестниците болницата в Панагюрище. „Отделението по реанимация в общинската болница "Събо Николов" в Панагюрище заработи отново след 3-годишно прекъсване. Това обяви шефката на лечебното заведение д-р Мая Влайкова. Здравното министерство е издало разрешение, с което спецотделението да отвори врати отново. Реанимацията вече е приела първите нуждаещи се от лечение”, пише в. „Телеграф”.

 

zdrave.net