Напоследък все по-често се обсъжда въвеждането на ваксината за варицела в задължителния имунизационен календар.
Имунизационният календар е утвърдената от министъра на здравеопазването схема на приложение на задължителните планови имунизации и реимунизации. Те са безплатни, т.е. за сметка на МЗ или Здравната каса. Освен задължителните, съществуват и препоръчителни имунизации (напр. имунизациите срещу хепатит А, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, морбили, паротит, рубеола, грип, менингококови, пневмококови, хемофилус тип Б, ротавирусни инфекции*, коремен тиф, бяс, жълта треска и инфекции с човешки папиломен вирус*).
Според главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев задължителният имунизационен календар трябва да се осъвремени, като в него се добави и ваксината срещу варицела. По негови думи всяка пролет заболеваемостта от шарки рязко се повишава случаите на варицела се движат в много широки граници, но винаги надминават бройката от 5 000 до 7 000 за страната.
Относно ваксината срещу варицела Кунчев уточни, че има достатъчно натрупан опит в различните държави. Според него ваксината е добра и дава отлични резултати в превенцията срещу болестта Тъй като до момента няма внос от нея в България родителите, които искат да я приложат на децата си, се налага да я търсят в чужбина. Поради тази причина българските специалистите са започнали обсъждане дали тя да бъде включена в българския имунизационен календар. Д-р Кунчев обаче обясни, че процесът изисква много време и най-рано това може да се случи през 2020 година.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.