Спешна помощ във всяко ДКЦ в София искат партии

Спешната помощ в София трябва да присъства във всеки ДКЦ. Тази теза на Петър Москов от Синята коалиция бе подкрепена напълно от Андрей Георгиев от Партия за хората от народа и с уговорки от Малина Едрева от ГЕРБ.

Минидебат между тримата, засягащ здравеопазването в столицата, се проведе днес по БНР. Петър Москов и Малина Едрева участваха като кандидати за общински съветници, а Андрей Георгиев – като кандидат за кмет на града.

Според Москов, първото, от което се нуждае здравеопазването в София, е структурно преобразуване, защото „ДКЦ-тата като инфраструктура са плачевни”. Общинският съветник отбеляза, че около 90% от общинските дружества, които са „на червено”, са дружества, занимаващи се със здравеопазване – ДКЦ-та и болници. „Това означава невъзможност за управление на публичен ресурс”, констатира Москов.

„В доболничната помощ трябва да има отдаване на ДКЦ-тата на работещите там с дългосрочен наем като единствения ангажимент, който общината изисква от тях, ще бъде те да извършват тези медицински услуги, които извършват в момента”, заяви той.

Според него, общината няма нужда от такова количество болници, защото: „Във всички болници на София в рамките на един ден се извършват толкова хирургически интервенции, колкото в една голяма университетска болница”. Москов заяви, че общината трябва да осигури на пациента „затворен цикъл” в едно лечебно заведение – от диагнозата - до излекуването. В момента това не е факт, смята общинския съветник.

Идеята му по отношение на спешната помощ пък ще струва на общината около 2 млн. лв., твърди той. По думите му, това досега не се е случило, защото „нямаше политическа воля да се развали кефа на управителите на ДКЦ-тата”.

„Преди да се открие спешен център трябва да е изградена съответната инфраструктура и да бъдат разписани всички други изисквания”, възрази Малина Едрева от ГЕРБ. Тя посочи, че спешната помощ е ангажимент на държавата, а това, което може да поеме общината, е неотложната помощ. Все пак Едрева заяви, че в две лечебни заведения са разкрити спешни кабинети. „Имаме концепция за разкриване на 24-часови кабинети за постоянна медицинска помощ към ДКЦ-тата и болниците”, каза още тя.

По думите й, през 2007 г. новите управляващи града заварили почти фалирали лечебни заведения, а през 2010 г. за първи път дружествата излезли на печалба. Тенденцията се запазва и през 2011 г., стана ясно от казаното от Едрева.

От думите на кандидата за столичен кмет Андрей Георгиев пък не стана ясно какво предлага за столичното здравеопазване. „Здравеопазването е в изключително тежко положение”, каза той и продължи: „Линейките закъсняват страшно много, обикалят от болница на болница, докато търсят къде да бъде настанен пациента и накрая го карат в моргата.” Георгиев се оплака още, че прегледите при специалист без направление са скъпи, а хората са бедни и обвини столичния общински съвет, че не прави абсолютно нищо, за да реши проблемите на града.

 

zdrave.net