Лекарите предлагат закон за спешната помощ – това е основната здравна тема във вестниците в сряда. „24 часа” съобщава за идеята, като се позовава на зам.-председателя на БЛС д-р Георги Ставракев. Така идеите, залегнали в концепцията за спешната помощ на МЗ, ще получат нормативна рамка - сега те били само пожелателни, отбелязва изданието. „Надяваме се законопроектът да бъде готов до октомври, поясни д-р Ставракев. По-бързо обаче трябвало да се вдигнат заплатите на работещите в спешната помощ. Според европейските препоръки стартовото възнаграждение трябва да е 5 минимални заплати, т.е. 1200 лв. Минималната заплата на утвърден лекар пък трябва да е поне 2000 лв., ако се приложат европейските коефициенти към нашия стандарт”, четем в „24 часа”.
„Монитор” пък набляга на предложението лекарите от центровете за спешна помощ да са със статут като полицаите и пожарникарите. „Няма да допуснем повече медици да бъдат бити, унижавани и малтретирани от пияници, наркомани, всякакви хулигани и дори пациенти да им удрят шамари за добре дошъл”, цитира вестникът д-р Георги Ставракев. Близо 30 лекари са шамаросвани от пияници и изнервени пациенти от началото на годината до сега. Средно по трима-четирима на месец от спешните центрове си патят от агресивни болни и техните близки, или пък от симуланти, показва справка на Българския лекарски съюз.
„30 лева глоба за шега с линейка”, е акцентът на „Стандарт”. „Минимум 30 лв. ще плащат пациенти, които нямат нужда от спешна помощ и са повикали линейка. Толкова е средният разход на курс, са изчислили експерти. Предложението да се регламентират санкции за всички, които ползват неправомерно Бърза помощ, е на Българския лекарски съюз”, пише вестникът. Мнимите болни ще плащат размера на разходите, които са направени за тях, е обяснил пред „Стандарт” председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов.
„Обучават диспечерите на линейки за парамедици”, извежда в заглавие в. „Република”. Предложението работещите на тел. 112 да бъдат обучени за парамедици се прави, защото в момента има забавяне в координацията между диспечерите и спешна помощ, е казал пред изданието д-р Георги Ставракев, зам.-председател на БЛС. "Това ще доведе до съкращаване времето на реакция, а от друга страна, ще доведе до по-качествено обслужване. Това ще е съответният необходим екип и специалист. Тази координация към момента е нарушена", е обяснил още той.
„Умирам, никой не иска да ме лекува от рак”, гласи заглавие от страниците на „България днес”. „Две болници мотаят цял месец страдащата от рак 72-годишна Ивана Дерибалтова. Заради неуредици с доставката на лекарства от Стара Загора жената не може да започне животоспасяващото лечение. Хаосът в лечението на онкоболните достига нови върхове”, пише изданието. За да продължи лечението, тя спешно се нуждае от конкретно лекарство. "В Стара Загора не ми дават протокол от онкокомитета за медикамента, защото ще лежа в болница в Пловдив, а оттам не ми го изписват, тъй като са изчерпали бройките и не съм от тяхната област", е разказала за парадокса възрастната жена. „От 2011 година всяко лечебно заведение трябва само да провежда търг за необходимите медикаменти. Досега това се правеше от здравното министерство. Тъй като болниците много се забавиха с организирането на търговете, сега те с неохота отпускат медикаменти, защото не им достигат. Това може да коства живота на възрастната жена. Ивана Дерибалтова няма възможност сама да си купи лекарството. Една опаковка от 100 мг струва 700 лева. Лечението за цял месец ще излезе не по-малко от 7000 лева”, пише още „България днес”.
Има големи затруднения с лекарствата за онкоболни, твърди и пловдивското издание „Твоят ден”, като се позовава на сигнали от пациенти. Част от тях са сигнализирали агенция "Медицински одит", откъдето планират втора проверка в онкоцентъра. „И при нас има жалби, но броят им не е по-голям, отколкото в останалите заведения в страната”, е обяснила зам.-шефката Вася Данкова. Тя признала, че се е провалил търгът за снабдяване с два антитуморни препарата - явила се само една фирма, която отказала договор заради ниските цени, спуснати от здравното ведомство. До седмица е насрочена третата процедура в Пловдив, която ще е втора за скъпоструващите лекарства, пише „Твоят ден”.
zdrave.net
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.